Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, w 2020 r. przyłączyła do sieci ciepłowniczej 46 obiektów oraz 32 moduły przygotowania ciepłej wody użytkowej, pozyskując tym samym aż 13,2 MW mocy cieplnej z rynku ciepła w Zielonej Górze. Jest to najlepszy wynik od 2009 r., kiedy to elektrociepłownia została właścicielem sieci ciepłowniczej - poinformowała portal netTG.pl Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła.
Ponad 60 proc. przyłączonej mocy stanowiły nowe budynki mieszkaniowe, obiekty ochrony zdrowia oraz obiekty handlowo-usługowe. Udział rynku wtórnego w nowych przyłączeniach stanowił blisko 40 proc., gdzie odbiorcami są właściciele istniejących obiektów użyteczności publicznej, którzy zdecydowali się zamienić istniejące nieekologiczne źródła ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.
- Rekordowy wynik zawdzięczamy efektywnym działaniom polegającym na rozbudowie sieci ciepłowniczej, pracy nad wzrostem świadomości lokalnej społeczności i inwestorów, co do ekologicznego profilu naszej produkcji oraz zaangażowanej załodze, która sprostała wyzwaniom potęgowanym przez trudne warunki pracy w okresie stanu epidemii. Promujemy ciepło systemowe jako najlepszy sposób na zwalczanie smogu przy współpracy z Miastem Zielona Góra oraz NFOŚiGW w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – podkreślił Krzysztof Kwiecień, prezes zarządu Elektrociepłowni Zielona Góra.
- To najlepszy wynik jaki osiągnęliśmy w ciągu ostatnich 11 lat, rozwijając sieć ciepłowniczą na lokalnym rynku ciepła. Podkreślenia wymaga fakt, że został on osiągnięty na stosunkowo niewielkim rynku ciepła (Zielona Góra liczy 140 tys. mieszkańców, a długość sieci ciepłowniczej wynosi 132 km). Sprostaliśmy oczekiwaniom stawianym przez naszych odbiorców ciepła, zapewniając dostawy ciepła do nowych obiektów w oczekiwanych terminach – mówi Małgorzata Ptak – Bystrzyńska, Dyrektor Handlu i Rozwoju.
W ostatnich 5 latach Elektrociepłownia przyłączyła do sieci ciepłowniczej 278 zielonogórskich budynków, których łączna moc cieplna wyniosła ponad 49,23 MW, co sukcesywnie zwiększa moc zamówioną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.