Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zawarło w poniedziałek, 18 stycznia, ze spółką Adventure Ekspozycje umowę na wykonanie, zainstalowanie i uruchomienie wystawy stałej ŚCWiS. W uroczystości, która odbyła się w budynku kopalni Wujek w Katowicach, uczestniczył m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa.
Firma Adventure Ekspozycje, która wygrała przetarg, ma na koncie m.in. przygotowanie multimedialnej wystawy w kopalni soli w Bochni czy Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
Umowę podpisał dyrektor ŚCWIS Robert Ciupa oraz szefowie Adventure Ekspozycje, czyli Jarem Szandar i Sławomir Mazan.
- Pamietajmy, że górnicy, którzy polegli tutaj polegli, polegli za naszą ojczyznę i naszą wolność. Jesteśmy im to winni jako społeczeństwo, aby pamięć o nich była cały czas żywa - powiedział prezydent Krupa.
- Czekamy na otwarcie nowego, większego miejsca upamiętniającego tragiczne wydarzenia z kopalni Wujek, które otworzyły drogę do wolności w Polsce i Europie - dodał gospodarz Katowic.
Nowa wystawa w nowym centrum mają zostać otwarte 16 grudnia br. Data nie jest przypadkowa. To właśnie wtedy minie 40 lat od pacyfikacji kopalni i śmierci dziewięciu górników, którzy zostali zastrzeleni przez zomowców.
Remont rozpoczął się w wrześniu 2020 r. Dzięki niemu obiekt powiększy się o dwie kondygnacje - pogłębione zostaną piwnice oraz zostanie wykonane podwyższenie dachu. Tym samym powierzchnia zwiększy się ponad trzykrotnie i będzie wynosić ponad 1100 m kw. Koniec prac budowlanych przewidywany jest na maj br.
Nowa ekspozycja ma dotyczyć narodzin Solidarności na Śląsku. Oczywiście istotnym jej elementem będzie pacyfikacja kopalni Wujek, ale także podziemny strajk w kopalni Piast oraz porozumienia podpisane w kopalni Zofiówka (ówczesny Manifest Lipcowy – red.) oraz w Hucie Katowice. Nie zabraknie także historii papieża Jana Pawła II, jego pielgrzymki do Polski w 1983 r., kiedy odwiedził Katowice, i roli, jaką odegrał w rozwoju Solidarności.
"Obok multimedialnych wielkopowierzchniowych widowisk oraz nietuzinkowej scenografii na wystawie znajdziemy pamiątki z tamtego okresu, przyjrzymy się scenie pola bitwy po pacyfikacji, posłuchamy opowieści jej uczestników, poznamy dokładny przebieg wydarzeń. Dużym wyzwaniem będzie umieszczenie na ekspozycji oryginalnego czołgu T-55" - informuje na swojej stronie internetowej Adventure Ekspozycje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W końcu ktos pomyślał aby na odpowiednim stanowisku była odpowiednia osobą Pan Robert Ciupa historyk robi potężna robotę w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności pamięć 9 poległych Górników z KWK Wujek szacun wielki Roberto!!!
Dlaczego tylko 120.000 zł. odprawy. Odprawy takie jak Prezesi Spółek Skarbu Państwa - setki tysięcy.