W 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli ponad 15,4 tys. wniosków do rządowego programu Czyste Powietrze; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, ponad 1,2 tys. wniosków złożono w Rybniku.
O aktywności mieszkańców Rybnika w kontekście realizacji programu Czyste Powietrze w woj. śląskim poinformował w piątek tamtejszy lokalny samorząd. Jak przekazała rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, łącznie w tym mieście w ub. roku złożono 1228 wniosków do programu i zawarto 1179 umów dot. wsparcia.
Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.
Cytowany przez Skupień w piątkowej informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera podkreślił, że Czyste Powietrze to jedna z dostępnych form uzyskania dofinansowania do wymiany np. starych, ponad 10-letnich kotłów węglowych. W woj. śląskim regionalna uchwała antysmogowa przewiduje na to czas tylko do końca tego roku.
- Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem - ocenił Kuczera.
Prezydent Rybnika podkreślił zainteresowanie mieszkańców miasta dofinansowaniem oferowanym przez program Czyste Powietrze. Przypomniał, że choć wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Rybnik już kolejny rok z rzędu uruchomił punkt konsultacyjny, w którym udzielana jest pomoc w przygotowaniu dokumentów.
Z załączonego przez rybnicki magistrat zestawienia dotyczącego realizacji programu Czyste Powietrze w ub. roku w woj. śląskim wynika, że mieszkańcy tego miasta złożyli 1228 wniosków i podpisali 1179 umów. Kolejni pod względem aktywności w Czystym Powietrzu byli w regionie mieszkańcy Jaworzna (451 wniosków, 446 umów), Częstochowy (433 wnioski, 518 umów) oraz Żor (421 wniosków, 387 umów).
Ogółem lista gmin woj. śląskiego, których mieszkańcy korzystali w ub. roku ze wsparcia w ramach Czystego Powietrza, liczy 165 pozycji (na 167 gmin). Złożono 15 tys. 401 wniosków i podpisano 15 tys. 555 umów.
Według obowiązujących obecnych zasad programu Czyste Powietrze 2.0, osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1,4 tys. zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub do 1960 zł w gospodarstwach jednoosobowych mają szansę na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).
Aby uzyskać podwyższone bezzwrotne dofinansowanie konieczne jest otrzymanie zaświadczenia o dochodach wydawanego przez gminę. Wniosek o takie zaświadczenie osoby zainteresowane mogą złożyć osobiście, pocztą albo przez platformę ePUAP. O wydanie zaświadczenia należy się zwrócić do gminy zgodnie ze swoim adresem zamieszkania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.