PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetargi na budowę bezkolizyjnych skrzyżowań między Krakowem a Jaworznem Szczakową (Śląskie) na trasie kolejowej E30 łączącej Kraków i Katowice. Powstanie pięć wiaduktów drogowych oraz dwa przejścia pod torami.
Jak poinformował w piątek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, nowe wiadukty drogowe planowane są w Jaworznie (Ciężkowice), Młoszowej, Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach. Dodatkowo uwzględniono budowę dwóch przejść podziemnych - w Rudawie i przy przystanku Kraków Mydlniki Wapiennik.
Obiekty te - wskazał przedstawiciel PLK - zwiększą bezpieczeństwo kierowców i pasażerów pociągów oraz komfort mieszkańców. Zastąpią one sześć obecnie funkcjonujących przejazdów kolejowo-drogowych na trasie z Krakowa w kierunku Katowic.
Część kosztów inwestycji współfinansują lokalne samorządy. Projekt został podzielony na zadania. Wykonawcy mogą zgłosić wykonanie wszystkich obiektów lub tylko wybrane.
Jak przypomniał Hamarnik, do tej pory w ramach modernizacji linii kolejowej E30 zarządca infrastruktury kolejowej zbudował 10 nowych wiaduktów oraz przebudował już eksploatowane. Ostatnim, oddanym w grudniu do użytku obiektem był wiadukt na ul. Słowackiego w Trzebini. Kierowcy korzystają też z obiektów w Jaworznie, Woli Filipowskiej, Krzeszowicach, Krakowie.
W sumie wykonawcy przebudowali lub wykonali od podstaw 53 obiekty inżynierskie, w tym 20 mostów.
W ramach projektu zmodernizowano również pięć stacji kolejowych i sześć przystanków oraz wybudowano nowy przystanek Kraków Bronowice. Dzięki wymianie torów i trakcji pociągi pasażerskie po przebudowanych torach od grudnia kursują z prędkością 120 km/h, a docelowo zostanie ona podniesiona do 160 km/h.
Skróciło to czas podróży na trasie z Krakowa do Katowic - najszybszymi pociągami można pokonać ten dystans w mniej niż godzinę.
Modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Zabrze - Katowice - Kraków dofinansowana jest ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę". Całkowita wartość inwestycji to ponad 2 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.