- Projekt budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce kolejny raz znalazł się na liście projektów priorytetowych Wspólnoty Energetycznej (Projects of Energy Community Interest - PECI) - podała w piątek spółka Sarmatia z Grupy PERN.
Jak przekazała Sarmatia, wykonując postanowienia 18. posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej, które odbyło się 17 grudnia 2020 r. w trybie zdalnym pod przewodnictwem prezydencji Czarnogóry, korespondencyjnie zatwierdzono m.in. listę sześciu projektów będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty Energetycznej.
"Po raz kolejny godne miejsce na liście PECI zajął projekt budowy rurociągu naftowego Brody-Adamowo" - oznajmiła Sarmatia w piątkowym komunikacie. Podała przy tym, że decyzja Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej weszła w życie 14 stycznia 2021 r.
Sarmatia zaznaczyła, że wśród projektów istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministerialna Wspólnoty Energetycznej wyselekcjonowała także projekt organizacji transportu różnych gatunków ropy naftowej przez południowy odcinek rurociągu "Przyjaźń". To projekt wspólnego zainteresowania (Project of Mutual Interest - PMI), którego promotorem jest Ukrtransnafta. "Obydwa wymienione projekty są częścią Euro-Azjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej" - podkreślono w komunikacie spółki.
Jak wspomniała Sarmatia, projekty z list PECI oraz PMI mają prawo do korzystania z przyspieszonego trybu uzyskania niezbędnych do budowy pozwoleń oraz innych instrumentów wsparcia Unii Europejskiej. Listy zostały sporządzone na podstawie rozporządzenia z 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej - TEN-E.
"Zawierają one kluczowe projekty międzynarodowe w zakresie budowy infrastruktury związanej z przesyłem energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej. Ich realizacja powinna sprzyjać integracji rynków energetycznych krajów Wspólnoty Energetycznej z rynkiem Unii Europejskiej" - wyjaśniono w informacji spółki.
Sarmatia przypomniała, że pierwsza lista PECI została zatwierdzona w październiku 2013 r. i zawierała m.in. dwa projekty związane z budową infrastruktury naftowej, w tym właśnie projekt rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce. W tej miejscowości przy granicy z Białorusią znajduje się baza naftowa PERN. Zgodnie z przyjętymi regulacjami lista PECI powinna być weryfikowana i zatwierdzana co dwa lata.
Wcześniej Sarmatia informowała, że inwestycje w ramach listy PECI będą wspierane przez Mechanizm "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility), czyli powołany w 2011 r. fundusz na realizację projektów budowy i modernizacji infrastruktury transportowej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Dostępność środków z tego funduszu określano wówczas w perspektywie do 2020 r.
Według Sarmatii, trasa przyszłego transgranicznego ropociągu została wprowadzona do Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego wszystkich 26 gmin na terenie Polski, przez które magistrala ma przebiegać. Chodzi o gminy na terenie województw lubelskiego i podlaskiego.
W lutym 2019 r. spółka informowała, że "wprowadzenie trasy rurociągu naftowego do Studiów Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego oraz Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego jest jednym z obowiązkowych etapów przygotowania projektu infrastrukturalnego oraz jednym z warunków, spełnienie którego jest niezbędne dla uzyskania pozwolenia na budowę".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.