To historyczny moment, kluczowa ustawa, nie tylko dla naszej energetyki, opartej w większości o paliwa kopalne, ale także dla naszej gospodarki – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zachwala tzw. ustawę offshore, która daje podwaliny do rozwoju farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.
Po roku od projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, Senat jednogłośnie i bez poprawek ją przyjął i zakończył proces legislacyjny. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta i na przełomie stycznia i lutego wejdzie w życie. Kamila Tarnacka, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), organizacji pozarządowej, działającej od 1999 r., która zrzesza 100 czołowych firm energetyki wiatrowej, mówi, że regulacje zawarte w ustawie stanowią podwalinę rozwoju dla farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.
- Będą wspierać przez kolejne dekady proces transformacji Polski w kierunku niskoemisyjnym. Uruchomienie inwestycji wartych 130 mld zł pomoże zniwelować negatywne skutki spowolnienia wywołanego przez pandemię. Bo to nie tylko bezpośredni zastrzyk gotówki dla gospodarki, ale także wpływy z podatków do budżetu centralnego i kas gminnych, dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy oraz szansa na budowę silnego przemysłu wokół sektora czyli m.in. rewitalizacja polskich stoczni i portów – podkreśla prezes Tarnacka.
W 2025 r. pierwsza energia z morskich elektrowni wiatrowych
Ustawa offshore reguluje sposób pozyskiwania wsparcia publicznego przez inwestorów zainteresowanych budową bałtyckich farm wiatrowych.
- We wstępnej fazie rozwoju tego rynku, w ramach której wsparcie przewidziano dla 5,9 GW mocy, pomoc publiczna przyznawana będzie w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) – wyjaśnia wiceprezes PSEW. Zdaniem Kamili Tarnackiej, pierwsze farmy wiatrowe uruchomione w ramach tego etapu, mogą zacząć produkcję energii już w 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.