Samorząd Katowic ukończył montaż dziewięciu czujników jakości powietrza w wybranych miejskich budynkach. To uzupełnienie europejskiego projektu Awair, w ramach którego już wcześniej powstało 127 urządzeń monitorujących jakość powietrza na zewnątrz.
Europejski projekt Awair koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych - dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia.
Rezultatem projektu, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. W projekcie założono m.in. działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.
Jak wynika z wtorkowej informacji samorządu Katowic, ostatni etap montowania czujników powietrza w ramach projektu Awair został zakończony. W wybranych jednostkach organizacyjnych Katowic zamontowano dziewięć urządzeń monitorujących jakość powietrza wewnątrz. Urządzenia te mierzą parametry chwilowe powietrza: temperaturę, stężenie pyłów PM10, PM2,5, stężenie CO2 oraz wilgotność powietrza. Dodatkowo stacje monitoringu rejestrują momenty otwarcia drzwi i okien w salach.
Czujniki zostały zamontowane w Miejskim Przedszkolu nr 85, Szkole Podstawowej nr 33 oraz oddziale Żłobka Miejskiego przy ul. Uniwersyteckiej. W każdej placówce czujniki znalazły się w trzech salach. W zależności od stanu jakości powietrza na zewnątrz oraz sposobu wykorzystania pomieszczeń, osoby odpowiedzialne za ich używanie będą mogły stosować różne działania, zgodnie z przyjętymi protokołami opracowanymi przez partnerów projektu Awair.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.