Ruch Borynia kopalni Borynia-Zofiówka modernizuje swój zakład przeróbki mechanicznej węgla. Zakończono budowę instalacji odwadniania odcieków z wirówek sedymentacyjno-filtracyjnych.
Jedna z pras filtracyjnych komorowo-membranowych (GHT 1500) pozyskana została z likwidowanego ruchu Jastrzębie. Druga jest całkiem nowa. Wyłączenie maszyn starej generacji i uruchomienie nowych spowoduje całkowitą likwidację transportu produktu odwodnionego na składowisko kopalniane.
Prócz wyeliminowania procesu zwałowania, dzięki nowym maszynom, obniży się także zawartość wilgoci w odwodnionym sedymencie. W ramach realizacji tego zadania ze likwidowanego ruchu Jastrzębie pozyskano kolejną, sprawną maszynę. Jest to wirówka sedymentacyjno-filtracyjna.
W sumie w zakładzie pracuje już pięć wirówek o wydajność ok. 35 t/h każda. Dzięki tej piątej wirówce ustabilizuje się praca węzła odwadniania flotokoncentratu i zwiększy się tym samym jego wydajność.
Plany na najbliższe lata nie zakładają zwiększenia wydobycia węgla w ruchu Borynia. Chcąc jednak utrzymać bieżący poziom produkcji i mając na uwadze wciąż rosnące wymagania odbiorców surowca, inwestowanie w przeróbkę jest ze wszech miar uzasadnione. Niska zawartość siarki, wilgoci i popiołu to nie wszystko. Zawartość części lotnych, dylatacja i wytrzymałość koksu, to równie ważne parametry węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.