Na początku tygodnia złoty osłabia się do euro i dolara. Do czasu środowego posiedzenia RPP kurs EUR/PLN pozostanie powyżej poziomu 4,50 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander BP, Marcin Sulewski. Jego zdaniem rentowności 10-latek mogą zejść do poziomu 1,20 proc.
- W poniedziałek złoty osłabia się zarówno w stosunku do euro, jak i dolara. Tracą też inne waluty z naszego regionu. Jest to korekta po zeszłotygodniowych wzrostach aktywów uznawanych za bardziej ryzykowne. Odwrót inwestorów od ryzyka potwierdza wyraźne umacnianie się dolara amerykańskiego do euro - powiedział Marcin Sulewski.
- Do czasu posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w środę, kurs EUR/PLN pozostanie powyżej poziomu 4,50. O dalszych losach krajowej waluty zadecyduje wynik posiedzenia RPP i decyzja w sprawie ewentualnej obniżki stóp procentowych - dodał.
W poniedziałek ok. godziny 15.27 kurs EUR/PLN wynosi 4,5251 i jest blisko 1 gr wyżej niż w piątkowe popołudnie. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,7251 - 4 gr wyżej niż w piątek.
RYNEK DŁUGU
Rentowności krajowych 10-latek zniżkowały w poniedziałek o 1,6 pb do 1,21 proc. Z kolei rentowności 5-latek spadły ok. 1 pb do 0,37 proc., a 2-latki zyskały 1,37 pb do 0,05 proc.
- Na krajowym rynku długu rentowności obligacji skarbowych spadają, pomimo tego, że rentowności na rynkach bazowych utrzymują się na podwyższonych poziomach. To pokazuje, że dla rynku kluczowa jest środowa decyzja RPP w kwestii stóp procentowych. Inwestorzy nie wykluczają, że w środę RPP może obniżyć stopy procentowe, lub zakomunikować, kiedy może to zrobić - powiedział Marcin Sulewski.
- W oczekiwaniu na decyzję RPP rentowności krajowych papierów dłużnych mogą jeszcze zniżkować. 10-latki mogą zejść do poziomu 1,20 proc. - ocenił.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,115 proc. (+0,8 pb), a niemieckich -0,509 proc. (+0,6 pb).
poniedziałek poniedziałek piątek 15.27 9.52 15.48
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.