Tydzień przed końcem szkolnych ferii przestał kursować pociąg osobowy Kolei Śląskich Sprinter Ornak, łączący Gliwice i Zakopane. Ostatnim kursem w niedzielny, 10 stycznia, wieczór wyjechało nim ze stolicy powiatu tatrzańskiego ponad osiemdziesięciu pasażerów.
Połączenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z Zakopanem Koleje Śląskie uruchamiają od kilku lat sezonowo. Pociąg Ornak kursował dotąd zazwyczaj w wakacyjne soboty i niedziele, podobnie w okresie ferii bożonarodzeniowych i zimowych. Ze względu na roboty torowe prowadzone w ostatnich latach, pociąg ten kursował albo przez Żywiec, Jeleśnię i Lachowice, albo też przez Kęty, Andrychów i Wadowice. Niekiedy z powodu całkowitego zamknięcia na czas robót jednotorowych linii Zakopane – Chabówka zamiast Ornaku Koleje Śląskie uruchamiały pociąg Turbacz z Katowic do Rabki-Zdroju.
Chociaż rozpoczęta przed Wigilią przerwa w nauce szkolnej trwa do 17 stycznia, kursowanie pociągu Ornak zaplanowano tylko od 28 grudnia do 10 stycznia. W obecnym zimowym rozkładzie od nowego roku Ornak kursował trasą Gliwice – Zabrze – Katowice – Żywiec – Jeleśnia – Lachowice Centrum – Rabka-Zdrój – Nowy Targ – Zakopane.
Zniknięcie z trasy tego pociągu oznacza nie tylko utrudnienie w dojeździe w Beskid Makowski, Beskid Żywiecki czy do Zakopanego. Odczują to także mieszkańcy Kotliny Nowotarskiej. Skład Kolei Śląskich wykonywał bowiem jedną parę kursów na trasie Zakopane – Nowy Targ i z powrotem w ramach Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Kursy o godz. 12.35 z Zakopanego do Nowego Targu oraz powrotny o godz. 15.24 również w minioną niedzielę odbyły się po raz ostatni.
Ponownie Ornak ma wrócić na tory 26 czerwca. Odtąd aż do ostatniego dnia sierpnia ma jeździć od poniedziałku do piątku pomiędzy Katowicami a Zakopanem, a w soboty i niedziele w dłuższej relacji Gliwice – Zakopane. Czy tak się jednak stanie, zależeć będzie m.in. od rządowych obostrzeń związanych ze stanem epidemii.
Obecnie Koleje Śląskie obsługują głównie trasy na terenie województwa śląskiego. Poza granicę województwa dojeżdżają do Kluczborka, Krakowa i Oświęcimia oraz do leżącego w Republice Czeskiej Bohumina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.