- Gdyby wszyscy ci, którzy posiadają pamiątki po swych bliskich i znajomych zatrudnionych w kopalni Bolesław Śmiały, oddali je w moje ręce, powstałoby ogromne muzeum, a nie izba tradycji. Tylko z miejscem na ich eksponowanie byłby problem – śmieje się Mirosław Leśniewski.
W grudniu ub.r. w budynku dyrekcji kopalni na nowo zebrał i przedstawił bogatą kolekcję pamiątek. Wszystko wzięło swój początek w latach 70. ubiegłego stulecia. Jego ojciec, Franciszek Leśniewski, pracował wówczas w Ośrodku Informacji Naukowo-Technicznej, który miał swą siedzibę przy Zakładowym Domu Kultury kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Spotykali się tam również emeryci. Każdy wiedział o zamiłowaniu pana Franciszka do historii. Nie raz z zaciekawieniem słuchali jego opowieści o dziejach górnictwa. Z czasem zaczęli przynosić mu pamiątki po ojcach i dziadkach zatrudnionych kiedyś w kopalni. Gdy nazbierało się tego sporo, zapadła decyzja – trzeba uruchomić izbę tradycji. Okazja po temu była nie lada. Zbliżała się dwusetna rocznica istnienia górnictwa na łaziskiej ziemi. Był 1979 r.
Przejrzeć i wystawić na nowo
– Ojciec z pasją oprowadzał po zbiorach kolejne wycieczki, a ja nawet nie sądziłem, że przypadnie mi kiedyś go zastąpić. W końcu tak się stało. Od tamtych czasów zbiór pamiątek nieprzerwanie rósł. Trzeba było je uporządkować, przejrzeć i wystawić na nowo – opowiada Mirosław Leśniewski.
W grudniu ub.r. otwarta została całkiem nowa izba tradycji. Pojawiły się na niej kolejne ciekawe eksponaty. Chyba najcenniejszym jest pięknie wyhaftowany mundur dyrektora dawnej kopalni Gott Mit Uns. Ma ponad 100 lat.
– Po wojnie emerytowany pracownik kopalni Waleska schował go w domu. Jego syn był nauczycielem zawodu w naszej szkole górniczej. Urządził tam swoją izbę tradycji. Gdy w latach 90. szkołę likwidowano, dyrektor przekazał mi ten mundur – opowiada Mirosław Leśniewski.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.