- W ciągu najbliższych dwóch lat zmodernizowany zostanie system poboru opłat w komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Metropolia ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie prac, dzięki którym system ma działać online, bez potrzeby używania kart.
Organizatorem komunikacji w Metropolii jest Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM), zaś nośnikiem informacji np. o zakupionych biletach okresowych czy przysługujących pasażerom ulgach jest Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP). Od dawna trwają przymiarki do jej modernizacji. Chodzi także o integrację systemu z innymi środkami transportu, np. rowerami miejskimi.
Oferty w przetargu na modernizację systemu można składać do 16 lutego, a wdrażanie zmian może potrwać nawet do końca 2022 roku - w tym czasie obecna wersja systemu ŚKUP zostanie utrzymana i na bieżąco aktualizowana - wszystkie bilety i karty zachowają ważność.
Zmodernizowany system będzie działał online, co przyspieszy zapisywanie transakcji. Obecnie ŚKUP działa offline, co powoduje, że przeniesienie biletu kupionego przez internet na kartę może trwać nawet kilka godzin. W nowej odsłonie karta będzie jednym z identyfikatorów danych, a nie ich nośnikiem. Dzięki tej zmianie będzie można korzystać z systemu bez potrzeby używania karty.
Podstawą unowocześnionego systemu będzie mobilna aplikacja, a bilety kupione online będą aktywowane automatycznie. Nie będzie już potrzeby przykładania karty do kasownika w pojeździe, aby zaktualizować jej stan. Same karty nie znikną z obiegu - dalej będą dostępne dla pasażerów, którzy preferują taką formę płatności. Nowi użytkownicy będą mogli samodzielnie założyć konto poprzez portal klienta lub aplikację mobilną, bez konieczności wizyty w punkcie obsługi pasażera.
- Unowocześnienie systemu pobierania opłat poprzez wdrożenie nowego, otwartego oprogramowania centralnego oraz modernizację infrastruktury systemu ŚKUP, usprawni i poprawi płynność jego działania oraz umożliwi wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności - zapowiada Jacek Brzezinka z zarządu GZM, wskazując, iż zmodernizowany system wykorzysta w dużym stopniu używane obecnie urządzenia - kasowniki, komputery pokładowe i automaty biletowe.
- Szacujemy, że po pozytywnie zakończonym przetargu, prace nad modernizacją systemu potrwają około półtora roku. Przez ten czas system zostanie utrzymany, a po uruchomieniu zmodernizowanej wersji i wyrażeniu wymaganych zgód przez dotychczasowych użytkowników - ich konta zostaną automatycznie przeniesione do nowej wersji systemu. Wszystkie posiadane bilety zachowają ciągłość, a dotychczas wydane karty - ważność - zapewnił Brzezinka.
Po modernizacji karty ŚKUP nie znikną z obiegu, aby z systemu mógł korzystać każdy pasażer. Karty nadal będzie można odebrać w ponad 100 automatach biletowych, 10 punktach obsługi pasażera oraz ok. 800 punktach doładowań, wśród których są m.in. kioski Ruchu i Kolportera. Nowe karty będą wykonane z trwalszych materiałów i będą miały nową szatę graficzną; nie będą już na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Zastosowana będzie technologia wykorzystywana w zbliżeniowych kartach płatniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ŚKUP to skandal i pośmiewisko, dzieło wujów z KZK GOP, którzy nie mieli pojęcia o standardach i kupili za setki milionów przestarzały system zacofany o przynajmniej dekadę w stosunku do możliwości technicznych na zewnątrz. Do dzisiaj ŚKUP nie działa, jak powinien. Mam nadzieję, że modernizacja nie powtórzy żałosnej historii z wynajdowaniem prochu wiele lat po jego wynalezieniu. Niestety tempo wdrażania modernizacji nie wróży najlepiej(