W ponad dwudziestu miejscach na terenie kraju Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA prowadziło prace wiertnicze w 2020 r. Odwierty zagospodarowane, zostały podłączone do istniejącej infrastruktury. Część prac będzie kontynuowana w roku kolejnym.
- Najgłębszy wiercony w 2020 r. to otwór badawczy Nowe Sady-1. Wciąż trwa jego realizacja, a jego docelowa głębokość to 6000 m. Najpłytszy realizowany w tym roku projekt to otwór rozpoznawczy Ocieka-2. Planowana głębokość to 1020 m. Właśnie kończymy wiercenie – informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Na działalności wydobywczej korzystają samorządy, w których usytuowane są zakłady PGNiG. Do kasy samorządów trafiają środki z tytułu takich należności, jak opłata eksploatacyjna, podatek od nieruchomości związany z instalacjami wydobywczymi oraz część podatku CIT. Co roku z tego tytułu PGNiG płaci samorządom ok. 200 mln zł. Pieniądze te trafiają do około 190 gmin, 70 powiatów i 10 województw.
W niektórych muzeach na terenie Polski eksponowane są fragmenty rdzeni wiertniczych. W tym roku jednak żadne z nich nie wzbogaciło się o taki eksponat. Rdzenie geologiczne w myśl ustawy Prawo geologiczne i górnicze stanowią próbki geologiczne trwałego przechowywania i prawo własności tych próbek przysługuje Skarbowi Państwa.
Szczegółowe podsumowanie prac prowadzonych przez PGNiG ma nastąpić w styczniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.