- Utrzymanie asertywnej polityki wobec Chin zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i UE może stworzyć szansę na skuteczne przenoszenie produkcji z Państwa Środka do Europy, korzyści mogłaby odczuć także Polska - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w prognozach na 2021 r.
Jak zaznaczył PIE, inauguracja Joe Bidena na prezydenta USA w styczniu 2021 r. stwarza kilka szans na pozytywny rozwój wydarzeń gospodarczych, szczególnie z perspektywy UE. "USA ponownie staną się sygnatariuszem porozumienia paryskiego i będą musiały podjąć zobowiązania redukcji emisji gazów cieplarnianych" - wskazali analitycy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
Dodali, że można też liczyć na współpracę z UE w kwestii tzw. granicznego podatku węglowego, którego propozycję przedstawi Komisja Europejska w pierwszej połowie 2021 r. "Zaostrzenie przepisów związanych z ochroną środowiska i klimatu w USA zwiększy koszty działalności wytwórczej, co będzie korzystne dla producentów z UE" - oceniono.
Zdaniem analityków można też liczyć na lepszą współpracę z UE w kwestiach handlowych. "Jako gest dobrej woli, Biden może znieść cła m.in. nałożone na importowaną stal i aluminium" - uważa PIE. Eksperci wskazali, że Biden nie wycofa się ze sporu handlowego z Chinami, ale może złagodzić część ceł, które zwiększyły koszty funkcjonowania amerykańskich przedsiębiorstw. "Prezydent-elekt będzie dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska z partnerami m.in. UE w polityce wobec Pekinu" - stwierdzili.
W ocenie PIE "utrzymanie asertywnej polityki wobec Chin zarówno przez USA, jak i UE może stworzyć szansę na skuteczne przenoszenie produkcji z Chin do Europy". Analitycy zwrócili uwagę, że 2020 r. "przyniósł wzrost świadomości ryzyka związanego z uzależnieniem od +fabryki świata+ i polityki Pekinu w państwach członkowskich UE".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.