Od Nowego Roku zaczną obowiązywać ważne dla przedsiębiorstw przepisy - m.in. Mały ZUS Plus, dający najmniejszym firmom możliwość wyboru niższych składek na ubezpieczenia społeczne czy przepisy przyznające małym przedsiębiorcom z CEIDG prawa konsumenckie - mówił PAP wiceszef MRPiT Marek Niedużak.
Dodatkowo największe firmy w Polsce będą miały obowiązek przedstawiania sprawozdania z tego, jakie terminy płatności stosują wobec swoich kontrahentów - podkreślił wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
- Mały ZUS Plus to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych z najmniejszych firm, nieosiągających dużych przychodów - wskazał Niedużak, którego resort przygotował zmiany w przepisach.
Mały ZUS Plus to dobrowolne rozwiązanie umożliwiające opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, uzależnionych od wysokości uzyskanego rok wcześniej przychodu. Z ulgi mogą korzystać najmniejsi przedsiębiorcy, których przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł.
Jak podkreślił wiceminister, w dotychczasowym stanie prawnym często podnoszonym przez przedsiębiorców postulatem było wydłużenie terminu na dokonywanie zgłoszeń. Mieli na to czas tylko do 8 stycznia. Tymczasem na początku roku kalendarzowego wielu z nich nie ma jeszcze dokładnej wiedzy o pełnych wynikach finansowych ich firmy za rok poprzedni. - Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom drobnego biznesu i wydłużyliśmy ten termin do końca stycznia - powiedział.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy już korzystają z Małego ZUS Plus, i którzy po Nowym Roku nadal się do niego kwalifikują, nie będą musieli składać ponownego zgłoszenia.
Z kolei ci, którzy wcześniej nie korzystali z Małego ZUS-u Plus, a spełniają warunki wskazane w ustawie, będą mieli czas na dokonanie zgłoszenia w terminie 1-31 stycznia 2021 r. Gdyby nabycie uprawnień do ulgi nastąpiło w pozostałych miesiącach roku (np. na skutek zakończenia korzystania z "preferencyjnych składek" lub wznowienia działalności), zgłoszenia będzie można dokonać w ciągu siedmiu dni od momentu wspomnianego nabycia uprawnień.
Wraz z 1 stycznia 2021 r. wejdą też w życie przepisy przyznające przedsiębiorcom prawa konsumentów w relacjach z innymi przedsiębiorcami.
- Od Nowego Roku każda osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą i jest wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mimo że jest przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach będzie objęta ochroną przewidzianą dla konsumentów - wyjaśnił Niedużak. Ochrona dotyczyć będzie każdej umowy bezpośrednio związanej z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, gdy z treści tej umowy wynikać będzie, że nie posiada ona dla tego przedsiębiorcy charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez niego działalności gospodarczej - dodał.
Z nowych przepisów, jak szacuje resort, skorzysta nawet 2,5 mln przedsiębiorców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.