Fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach będzie wytwarzać nowe, hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo - ogłosił we wtorek, 29 grudnia, koncern. Seryjna produkcja pierwszego z trzech nowych modeli ma rozpocząć się w drugiej połowie 2022 r.
We wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że na 100-lecie obecności Fiata w Polsce, w ramach specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej, koncern Fiat Chrysler Automobiles PL rozbuduje i zmodernizuje swoją fabrykę w Tychach. "Nowe możliwości produkcyjne oparte o najnowocześniejsze technologie oznaczają, że w Polsce będą powstawać samochody w pełni elektryczne i hybrydowe. Przyszłość motoryzacji i polskiej gospodarki tworzą się w naszym kraju. Przyciągamy inwestycje nawet w czasie kryzysu. Mam nadzieję, że to dopiero początek dobrych wiadomości ekonomicznych, jakie przyniesie kolejny rok dla Polski!" - napisał szef rządu.
W ocenie wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina "elektromobilność to przemysł przyszłości". "Dzięki realizacji inwestycji FCA na Śląsku, nowoczesne pojazdy z napędem elektrycznym i hybrydowym będą pozytywnie wzmacniać pozycję regionu i całego naszego kraju jako lidera elektromobilności" - napisał na Twitterze wicepremier.
We wtorek decyzję o publicznym wsparciu inwestycji przekazała przedstawicielom FCA Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Jak poinformował prezes strefy Janusz Michałek, tylko w ramach decyzji o wsparciu inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w tyskiej fabryce. Przyznane inwestorowi wsparcie będzie realizowane w postaci ulg w podatku dochodowym od osób prawnych - CIT.
Całkowitej wartości inwestycji FCA w Tychach we wtorek nie podano. Prawdopodobnie będzie ona znacząco większa od kwoty zadeklarowanej przez koncern w decyzji o wsparciu przedsięwzięcia przez KSSE.
- Dzięki tej inwestycji na Śląsku będą powstawały nowoczesne samochody marek FCA z napędem elektrycznym oraz hybrydowym - podkreślił prezes KSSE. Niespełna dwa tygodnie temu ogłoszono, że w woj. śląskim - w Jaworznie - powstanie także fabryka polskich aut elektrycznych Izera, która również otrzymała wsparcie katowickiej strefy.
Zaplanowane na najbliższe kilka lat przedsięwzięcie koncernu FCA dotyczy rozbudowy i modernizacji tyskiego zakładu tej firmy, którego sztandarowym modelem jest wytwarzany tu od 13 lat Fiat 500. Zakład produkuje także spokrewnionego z "pięćsetką" Abartha 500 oraz Lancię Ypsilon.
Przygotowania do produkcji w Tychach trzech nowych, hybrydowych i elektrycznych, modeli już się rozpoczęły. Pierwsze egzemplarze nowych modeli mają zjechać z linii produkcyjnych za niespełna dwa lata. Podczas wtorkowej prezentacji przedsięwzięcia nie podano, ile samochodów poszczególnych marek ma być docelowo produkowanych w tyskim zakładzie. Na razie nie wiadomo też, na ile nowe inwestycje mogą przełożyć się na wzrost zatrudnienia w fabryce.
"Zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo to zaawansowane technologicznie modele oparte na nowej koncepcji mobilności. Będą one produkowane, wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny" - poinformował we wtorek koncern FCA, wskazując na strategiczny charakter inwestycji w Tychach.
Henryka Bochniarz z Rady Nadzorczej FCA Poland oceniła podczas wtorkowej, prowadzonej online, prezentacji, że decyzja o ulokowaniu w Tychach produkcji nowych modeli jest wielkim wyzwaniem zarówno dla kierownictwa, jak i pracowników tyskiej fabryki. - Musimy przyzwyczaić się do myśli, że w tyskiej fabryce FCA będą produkowane nie tylko Fiaty, ale także samochody marki Jeep i Alfa Romeo - marki, które wiele znaczą dla przyjaciół motoryzacji - powiedziała.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.