Czy w skałach łupkowych z okresu jury i dolnej kredy, zalegających pod terenem północnej i środkowej Polski, znajdują się złoża węglowodorów? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy najwcześniej w połowie 2022 r., gdy zakończone zostaną podjęte półtora roku temu badania. Prowadzi je Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy.
Poprzednim razem analizy możliwości generowania i występowania węglowodorów w utworach ery mezozoicznej były wykonane w latach 80. XX w. Po ponad trzydziestu latach przerwy PIG-PIB powraca do tego zagadnienia w sposób kompleksowy. W lipcu 2019 r. rozpoczęto realizację tematu badawczego „Rozpoznanie potencjału węglowodorowego łupków jurajskich i dolnokredowych na obszarze najbardziej perspektywicznych stref Polski pozakarpackiej”. Przewidywane zakończenie prac ma nastąpić z końcem czerwca 2021 r.
- Analizowane są obszary obejmujące wał środkowopolski oraz przyległe niecki - szczecińska, łódzka, pomorska i płocka. Zaplanowane jest wykonanie zintegrowanych badań stratygraficznych, sedymentologicznych, geochemicznych i petrofizycznych archiwalnych rdzeni wiertniczych oraz analiz krzywych geofizycznych, a także modelowań wieku i skali pogrążania osadów dla wybranych otworów – informuje Krystian Lisiak, rzecznik prasowy PIG-PIB.
Obecne badania prowadzone są wyłącznie na podstawie dostępnych danych i rdzeni archiwalnych. Nie planuje się wykonania nowych otworów wiertniczych.
- Obecny etap prac jest zbyt wczesnym, by mówić o wynikach badań. Prace badawcze i analityczne trwają, a efekt realizacji zadania zostanie opublikowany po jego zakończeniu w roku 2022 – dodaje Krystian Lisiak.
Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy zajmuje się równolegle podobnym zagadnieniem. Innym tematem, prowadzonym przez PIG-PIB w sposób ciągły, a dotyczącym łupków paleozoicznych jest zadanie pod nazwą „Rozpoznanie stref perspektywicznych występowania niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce, zadanie ciągłe PSG - etap III”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.