Zastąpienie klasycznej kuchni aneksem kuchennym to już niemal standard. Takie rozwiązanie stosowane jest na szeroką skalę w nowoczesnych mieszkaniach, a coraz większa grupa właścicieli mieszkań decyduje się na samodzielnie zmiany w tym zakresie. Jeśli i Ty myślisz o zakupie mieszkania z aneksem kuchennym, sprawdź, w co je wyposażyć!
1. Salon z aneksem kuchennym jako całość
2. Idealna wentylacja
3. Barek lub wyspa
4. Odpowiednie oświetlenie
Aneks kuchenny jest widoczny dla każdej osoby przebywającej w mieszkaniu, dlatego musi on wyglądać nienagannie. Wszystkie elementy powinny mieć swoje miejsce, aby przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale również estetycznie zaaranżowana.
Salon z aneksem kuchennym jako całość
Klasyczne mieszkania z aneksem kuchennym odpowiadają rozkładem mieszkaniom z https://obido.pl/rynek-pierwotny-warszawa/. Aby móc funkcjonalnie i estetycznie urządzić takie mieszkanie, trzeba potraktować salon z aneksem kuchennym jako całość. Nie chodzi bynajmniej o kolory mebli czy ścian, które oczywiście pełnią bardzo ważną rolę, ale głównie o styl aranżacji. Nawet, jeśli inwestor chce wyraźnie, optycznie oddzielić strefę wypoczynkową salonu od strefy roboczej aneksu kuchennego, zastosowane w tych dwóch miejscach style aranżacyjne powinny do siebie pasować. Najlepiej postawić na jeden z nich, który zostanie zastosowany w obu strefach pomieszczenia.
Idealna wentylacja
Gotowanie w kuchni, która stanowi osobne pomieszczenie, jest znacznie łatwiejsze. Powstający bałagan lub unoszące się zapachy można ukryć i zamaskować, chociażby zamykając drzwi do kuchni. W przypadku salonu z aneksem kuchennym nie ma tej możliwości, dlatego należy zadbać o nieskazitelnie działającą wentylację. W niektórych, nowoczesnych budynkach, deweloperzy montują wentylację mechaniczną z rekuperacją, jednak w większości przypadków, mieszkania są wentylowane za pomocą wentylacji tradycyjnej, grawitacyjnej. Aby zapewnić lepszy obieg powietrza, można zamontować w oknach wywietrznik, który zadba o stałą wymianę powietrza. Warto również zainwestować w dobrej klasy okap kuchenny. Urządzenie to nie tylko szybko pochłania zapach gotowanych potraw, ale również stanowi oryginalną dekorację kuchennej przestrzeni.
Barek lub wyspa
W mieszkaniach przestronnych, o dużej powierzchni użytkowej, można pokusić się o oddzielenie aneksu kuchennego od salonu barkiem lub niewielką wyspą. Taki zabieg sprawia, że mieszkańcy zyskują dodatkowe miejsce do przechowywania, a jednocześnie oryginalną formę stołu lub blatu roboczego. Barek lub wyspa nie powinny jednak zbyt przytłoczyć wnętrza, dlatego z tym elementem wyposażenia trzeba szczególnie uważać. Jego zastosowanie staje się jednak bardzo modne, dlatego w sklepach z wyposażeniem wnętrz pojawiają się nietuzinkowe pomysły na ten rodzaj mebla.
Odpowiednie oświetlenie
Pomimo, że salon z aneksem kuchennym stanowi jedno pomieszczenie, warto rozważyć rozgraniczenie oświetlenia tych dwóch stref. pełnią one skrajnie odmienne funkcje, dlatego wymagają też innego oświetlenia. Aneks kuchenny powinien być maksymalnie doświetlony tak, aby codzienne gotowanie było komfortowe. Doskonale sprawdza się oświetlenie główne w postaci lampy sufitowej lub plafonu, oraz dodatek w formie oświetlenia podszafkowego. Natomiast w strefie wypoczynkowej salonu, dobrze jest postawić, oprócz oświetlenia głównego, na dodatkowe lampki stojące, ścienne kinkiety lub punktowe lampki LED. Dzięki nim można stworzyć w salonie przytulną atmosferę, idealną do wieczornego odpoczynku w rodzinnym gronie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.