W kolejnych dniach EUR/PLN powinien pozostać w okolicach 4,50-4,51 - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Jak dodała ekonomistka, sytuacja na rynku długu będzie zależała od sytuacji politycznej na świecie.
- Weszliśmy w okres przedświąteczny, któremu towarzyszy mniejsza płynność, a to powoduje, że możemy obserwować większe ruchy na rynkach pod wpływem nowych informacji. W środę dla inwestorów najważniejsze są dwie kwestie. Pierwsza to nadzieja, że w ciągu kilku godziny może być podpisane porozumienie między UE a Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Z kolei czynnikiem niepokojącym inwestorów jest ewentualne zawetowanie przez prezydenta USA pakietu stymulacyjnego uchwalonego przez Kongres - powiedziała Monika Kurtek.
- Na kursie EUR/USD widzimy, że inwestorzy faktycznie wyczekują na decyzje we wspomnianych kwestiach, ponieważ wahania eurodolara są niewielkie. Z kolei notowaniom EUR/PLN w środę także nie towarzyszą duże zmiany i kurs pozostaje w okolicy 4,50 - dodała.
Zdaniem ekonomistki, w kolejnych dniach także kurs EUR/PLN nie będzie się istotnie zmieniał.
- Oczekuję, że w kolejnych, poświątecznych dniach EUR/PLN pozostanie w okolicach 4,50-4,51. Interwencja NBP, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu osłabiła złotego i w przypadku kolejnego umocnienia się złotego do euro, nie można wykluczyć kolejnych interwencji - oceniła.
W środę kurs EUR/PLN wynosi 4,5092 i był na podobnych poziomach jak we wtorkowe popołudnie.
RYNEK DŁUGU
W środę rentowność krajowych 10-latek dotarły do poziomu 1,24 proc., ok. 0,7 pb niżej niż w poniedziałek. 5-latki były na podobnym poziomie, czyli 0,47 proc. Na krótkim końcu, rentowność 2-letnich papierów dłużnych spadła 0,55 bp do 0,133 proc.
- Do końca roku powinna być podwyższona zmienność rentowności na rynku długu. Informacje o ewentualnym zawarciu porozumienia na linii UE-Wielka Brytania oraz potencjalne podpisanie przez prezydenta USA pakietu stymulacyjnego uchwalonego przez Kongres będą determinowały kierunek dla rentowności papierów dłużnych - powiedziała Monika Kurtek.
- Jeżeli pogorszą się nastroje na rynkach to rentowności 10-latek mogą zejść poniżej 1,20 proc. A jeżeli pojawią się informacje dotyczące brexitu z umową oraz podpisania pakietu stymulacyjnego w USA, to rentowności mogą rosnąć do 1,25 proc. - oceniła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.