Linia kolejowa nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie ocalała częściowo za sprawą przemysłu górniczego. Obecnie czynny jest tylko jej wschodni odcinek, gdzie prowadzi się przewozy kruszywa z kopalni dolomitu w rejonie Siewierza. Krok po kroku trwają starania w celu odbudowy całości trasy, z myślą o ruchu pasażerskim do lotniska Pyrzowice. Jednak nie każda miejscowość położona przy lotniskowej linii skorzysta z inwestycji. Część dawnych stacji i przystanków pasażerskich nie zostanie odtworzona i nie będą się tam zatrzymywać pociągi, jakie mają połączyć lotnisko z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.
Częściowo rozebrana trasa kolejowa z Zawiercia do Tarnowskich Gór liczyła 45 km. Na potrzeby kopalni odkrywkowej wykorzystywany jest liczący 15 km odcinek Siewierz - Zawiercie. Pozostałe tory zostały w większości zdemontowane. Nie ma także wiaduktu w Miasteczku Śląskim nad drogą wojewódzką nr 908 Tarnowskie Góry – Częstochowa.
Pod koniec październik właściciel trasy, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, podpisała umowę na odbudowę trasy. Inwestycja ma otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Odbudowana trasa ma zostać zelektryfikowana. Pociągi pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem mają się zatrzymywać na następujących przystankach i stacjach: Miasteczko Śląskie Centrum, Pyrzowice Lotnisko, Mierzęcice, Siewierz, Poręba i Zawiercie Kądzielów. Dwie pierwsze z wymienionych oraz ostatnia będą zupełnie nowymi przystankami w miejscach, gdzie nigdy wcześniej postojów pociągów nie było.
Tak ustalony wykaz postojów oznacza, że trzy inne dawne przystanki nie zostaną odtworzone. Taki los ma spotkać przystanki Ożarowice oraz Miasteczko Śląskie Żyglin i Żyglin Brynica. Mieszkańcy Żyglina i Brynicy będą mogli co najwyżej podziwiać pociągi na lotnisko z okien domów, ale do nich nie wsiądą. Rektywacją tych przystanków nie są zainteresowane władze Miasteczka Śląskiego, w granicach którego leżą zarówno Brynica, jak i Żyglin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.