Instalacja do produkcji alternatywnego paliwa z odpadów, którą do jesieni przyszłego roku zamierza uruchomić w Zawierciu koncern energetyczny Fortum, będzie produkować nawet 100 tys. ton paliwa RDF rocznie. Budowa instalacji za 20 mln zł ma rozpocząć się w początkach przyszłego roku.
Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu w ok. 40 procentach jest zasilana - obok węgla - alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania - tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel). Obecnie Fortum kupuje to paliwo od dostawców zewnętrznych, natomiast od jesieni przyszłego roku chce wytwarzać je także samodzielnie w nowym zakładzie w Zawierciu.
"Całość wyprodukowanego w Zawierciu paliwa trafi bezpośrednio do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Produkowane w Zawierciu paliwo powinno pokryć ok. 40 proc. zapotrzebowania elektrociepłowni w Zabrzu na RDF" - poinformowali w czwartek przedstawiciele biura prasowego Fortum.
Budowa instalacji Fortum na terenie dzierżawionym od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu rozpocznie się na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. "Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu" - podał inwestor.
W ostatnim czasie przedstawiciele Fortum zaprezentowali środowiskowe aspekty inwestycji, zapewniając, że nie będzie ona zagrożeniem dla mieszkańców i środowiska. Produkcja ma odbywać się w hermetycznej hali, wyposażonej w kompleksowy system odpylania oraz filtry z węglem aktywnym, eliminujące ewentualne przykre zapachy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To jest cynizm. Z jednej strony mówimy o ekologii a z drugiej chcemy palić śmieci nazywając je paliwem.