Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, w rozmowie z portalem netTG.pl opowie, jakie są efekty przeprowadzonej trzy lata temu restrukturyzacji dawnego Wydziału Górnictwa i Geologii i czy atmosfera wokół górnictwa wpływa na kształcenie w tym kierunku.
- Trzy lata temu przeprowadzono pod pana kierunkiem restrukturyzację Wydziału Górnictwa i Geologii i nadano mu nową nazwę. Jakie są tego efekty?
- Reorganizacja Wydziału była podyktowana potrzebami wynikającymi ze zmian zachodzących w polskiej gospodarce. Jednocześnie wprowadzone zmiany były głęboko przemyślane, poprzedzone konsultacjami i rozmowami z pracownikami, otoczeniem społeczno–gospodarczym i studentami. Dla mnie i pracowników Wydziału to właśnie głos studentów był szczególnie ważny, ponieważ reorganizacja Wydziału miała bezpośredni wpływ na ich przyszłość. Pomimo pojawiających się w mediach niepochlebnych opinii na temat górnictwa, Wydział funkcjonuje na wysokim poziomie, o czym świadczy fakt uzyskania podczas ostatniej akredytacji po raz pierwszy w historii najwyższej kategorii A.
Zainteresowanie studiami na naszym Wydziale nie maleje. Jest to wynik otwarcia się na potrzeby studentów. Pierwszym krokiem było utworzenie nowego kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa w systemie praktycznym, który wymaga półrocznej praktyki przemysłowej, dającej bardzo silny związek nauki z przemysłem. Taka praktyka umożliwia lepsze rozeznanie przez pracodawcę umiejętności i przyszłej przydatności w pracy zawodowej studentów. Studentom z kolei daje możliwość zapoznania się z poziomem zainstalowanej i wykorzystywanej w zakładach pracy informatyki i automatyki przemysłowej oraz weryfikacji ich wiedzy z potrzebami praktycznymi. Kształcimy nie tylko w zakresie górnictwa i geologii, lecz także w kierunkach niezbędnych w przemysłach niezwiązanych z górnictwem.
- A konkretnie?
- W okresie dwóch lat liczba przyjęć studentów na studia dzienne wzrosła z 67 do 173, a na studia niestacjonarne z 134 do 171. Od zawsze pracujemy nad tym, aby absolwenci, którzy opuszczają nasz Wydział, jako wykwalifikowani specjaliści mogli znaleźć zatrudnienie, także w warunkach przekształceń i restrukturyzacji, które obecnie dotykają branżę górniczą. Jest to również zbieżne z tendencją polegającą na „spłaszczaniu” przedmiotów, dając studentom bardziej ogólne kompetencje. Dlatego też przygotowujemy się pod tym względem do dalszych zmian w strukturze organizacyjnej, które po zatwierdzeniu przez władze uczelni podamy do wiadomości na przełomie lutego i marca 2021 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.