- Zarówno na rynku walutowym, jak i rynku długu w ostatnich dniach panuje podwyższona zmienność, może się ona utrzymać także w końcówce roku - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. W środę kurs USD/PLN znalazł się na najniższym poziomie od czerwca 2018 r.
- Od samego rana w środę na rynkach finansowych panują dobre nastroje. Nie uważam jednak, że ta poprawa nastrojów jest długotrwała - powiedziała Monika Kurtek.
- W środę mieliśmy publikację wskaźników PMI dla usług, jak i przemysłu. Opublikowane wskaźniki były lepsze od oczekiwań w przypadku Niemiec, jak i strefy euro. Te dane umocniły euro względem dolara, a EUR/USD znajdował się przed południem nawet ponad poziomem 1,22. Rosnący kurs EUR/USD wspierał w środę także i złotego - dodała.
Ok. godziny 9.50 kurs USD/PLN przebił zeszłotygodniowe minima i znajdował się na poziomie 3,6265, najniżej od czerwca 2018 r. W środę po południu kurs USD/PLN wynosił 3,6386.
- Tak znaczny spadek USD/PLN przed południem wynikał z dwóch czynników. Po pierwsze, z dobrych nastrojów na rynkach wspierających złotego. Po drugie, ze wspomnianej już słabości dolara względem euro - oceniła ekonomistka.
Inwestorzy czekają teraz na wieczorne posiedzenie Fedu.
- Nie powinno ono wiele wnieść na rynek. Inwestorzy oczekują, że Fed podtrzyma swoje gołębie nastawienie - powiedziała Monika Kurtek.
Ekonomistka przestrzega także przed podwyższoną zmiennością na rynkach w końcówce roku.
- Wydaje się, że panująca podwyższona zmienność na rynkach finansowych powinna się utrzymać w kolejnych dniach. Przykładowo, gdyby pojawiała się niedługo informacja dotycząca zatwierdzenia pakietu fiskalnego w USA, to możemy mieć sytuację dalszego osłabiania się dolara do euro i umocnienie się złotego. W takiej sytuacji EUR/PLN może iść nawet w stronę 4,42. Negatywnych czynników jednak nadal nie brakuje, m.in. twardy lockdown w Niemczech - powiedziała.
W środę kurs EUR/PLN wynosi 4,4380 i jest o ponad 0,6 grosza niżej niż we wtorkowe popołudnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.