Przedstawienie uzgodnionego prognozowanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny, finalne programy operacyjne kopalń, szczegółowe zasady udzielania dopłat - to niektóre zagadnienia, które nadal będą omawiane w ramach prac nad umową społeczną dla górnictwa.
We wtorek w południe w Katowicach rozpoczęły się kolejne rozmowy na temat transformacji sektora węglowego, z udziałem przedstawicieli strony rządowej, szefów górniczych firm oraz związkowców.
W pierwszej części spotkania, które we wtorek po południu nadal trwało, uczestniczył m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, który przedstawił stronie społecznej informację o uwarunkowaniach dotyczących zwiększenia unijnego celu redukcji emisji CO2 z 40 do 55 proc. do 2030 roku, w skali całej UE.
W czasie trwania rozmów resort aktywów państwowych przedstawił dziennikarzom informację na temat dotychczasowych prac, podjętych po podpisaniu wrześniowego porozumienia w sprawie transformacji górnictwa, oraz zadań, które będą podjęte po 15 grudnia - wśród nich jest m.in. przedstawienie uzgodnionego prognozowanego zapotrzebowania na węgiel energetyczny oraz koordynacja transformacji energetyki węglowej i kopalń.
W kolejnych tygodniach ma także nastąpić wstępna weryfikacja biznesplanów górniczych spółek przez doradcę technicznego (ma nim być Główny Instytut Górnictwa w Katowicach) i doradcę finansowego. Powstaną także finalne programy operacyjne kopalń oraz ustalone zostaną szczegółowe zasady udzielania dopłat. Ostatni etap prac to prenotyfikacja oraz notyfikacja wypracowanego programu w Komisji Europejskiej.
Jak podało MAP, wszystkie zespoły robocze, które w minionych tygodniach pracowały w spółkach węglowych, Głównym Instytucie Górnictwa oraz ministerstwie aktywów, zakończyły prace i przygotowały protokoły końcowe. Efekty prac tych zespołów prezentowane są podczas wtorkowego spotkania.
- MAP przygotowało harmonogram dalszych prac nad wnioskiem notyfikacyjnym oraz niezbędnymi dokumentami dla Komisji Europejskiej - poinformował resort, nie precyzując szczegółów harmonogramu.
Ministerstwo przygotowuje też projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej, m.in. zwiększający górny limit wydatków na działania restrukturyzacyjne oraz wydłużający proces transformacji w czasie. Ponadto do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej skierowano wniosek o rozpoczęcie prac nad umową dotyczącą transformacji woj. śląskiego.
Przewodniczący wtorkowym rozmowom wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń przed rozpoczęciem spotkania oraz w przerwie rozmów nie rozmawiał z dziennikarzami. Briefing z jego udziałem planowany jest po zakończeniu posiedzenia, we wtorek późnym południem.
Zgodnie z agendą wtorkowego spotkania, oprócz podsumowania pracy zespołów roboczych, resort aktywów państwowych ma także przedstawić stronie społecznej m.in. proponowany mechanizm finansowania górniczych spółek w okresie transformacji oraz założenia funkcjonowania funduszu inwestycyjnego dla kopalń, o którym mowa była we wrześniowym porozumieniu ze stroną społeczną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tik.... tak.....tik.....tak.... a czas biegnie w tempie 500000zł/h.....