Kolejne miesiące na rynku akcji mogą być równie pozytywne, co listopad, który był najsilniejszym miesiącem w historii - napisał w raporcie Mark Haefele z banku UBS.
Bank spodziewa się, że wprowadzenie szczepionek wesprze ożywienie gospodarcze, wzrost zysków przedsiębiorstw i dalsze zwyżki na akcjach, na czele z bardziej cyklicznymi częściami rynku.
"Pomimo 12-procntowego wzrostu światowych akcji w listopadzie, który był najsilniejszym miesiącem w historii, wierzymy, że kolejne miesiące będą równie pozytywne. Nasz główny scenariusz zakłada 6-procentowy zwrot dla akcji w najbliższych sześciu miesiącach" - mówi, cytowany w raporcie, Mark Haefele, Chief Investment Officer Global Wealth Management w banku UBS.
Jak dodał, w prognozie bardziej optymistycznej, zakładającej szybką dystrybucję szczepionek na rozwiniętych rynkach, bank spodziewa się 12-procentowego wzrostu.
Haefele wskazał m.in. na zwrot w kierunku globalnych spółek o małej kapitalizacji. Mimo że wzrosły one 15 proc. od początku listopada, nadal pozostają w tyle o 2 punkty procentowe od początku roku. Globalna wartość również wzrosła o 15 proc. od początku listopada, ale do chwili obecnej pozostaje o 4 proc. niższa niż na początku roku.
"Naszym najczęściej wybieranym regionem pozostają akcje w Wielkiej Brytanii, które od początku listopada wzrosły o 12 proc., ale nadal pozostają o 13 proc. poniżej poziomu od początku roku" - zauważył przedstawiciel banku UBS.
Jego zdaniem w przypadku instrumentów o stałym dochodzie, należy spodziewać się kontynuacji poszukiwań rentowności. "Nie sądzimy, aby poprawa perspektyw gospodarczych przełożyła się na wyższe stopy procentowe w najbliższej przyszłości. Banki centralne raczej nie zaostrzą polityki, dopóki luki popytowe nie znikną, co prawdopodobnie będzie trwać przez lata, a nie miesiące" - dodał Haefele.
Zwrócił uwagę na grę na rentownościach na obligacjach państw rynków wschodzących denominowanych w dolarach amerykańskich czy azjatyckich kredytach o wysokiej rentowności.
Jednocześnie UBS spodziewa się dalszego osłabienia dolara.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.