Nawet dwa lata górnicy z gliwickiej Sośnicy wybierać będą ścianę x101 w pokładzie 416. Ma ruszyć w lutym 2021 r. Będzie miała 1700 m wybiegu. W ostatnim czasie brygady wykonujące roboty przygotowawcze mają pełne ręce roboty. Na wydobyciu jest podobnie.
Kończy się powoli bardzo trudny rok dla polskiego górnictwa. Skutki pandemii koronawirusa odczuła każda kopalnia. W gliwickiej Sośnicy sytuacja wyraźnie się stabilizuje. Załoga dokłada wszelkich starań, aby zakończyć rok jak najlepszym wynikiem. Przypomnijmy, że w maju kopalnia zaliczyła prawie trzytygodniową przerwę w wydobyciu. Zawieszono także roboty przodkowe, ale już w czerwcu zdziesiątkowana epidemią załoga potrafiła przywrócić wydobycie na poziomie 8 tys. t węgla, pracując na siedmiu zmianach wydobywczych.
Zakończyła się eksploatacja ściany gc101 w pokładzie 404/5. Ruszyła we wrześniu ub.r. Charakteryzowała się surowcem energetycznym o bardzo dobrych parametrach jakościowych, ale też nie brakowało tam zagrożeń. Tąpaniowe, wodne, metanowe i klimatyczne, a to powodowało, że trzeba było zastosować w ścianie skrócony czas pracy. Jej wybieg liczył 1141 m, a więc dość sporo, jak na warunki naszej kopalni – wyjaśnia Klaudiusz Miczka, główny inżynier górniczy w kopalni Sośnica.
Pełna mobilizacja załogi potwierdzona została postępem wynoszącym 151 m. To jeden z najlepszych, jaki zanotowano w tym roku.
Ruszyła także ściana n114 w pokładzie 408/4. W momencie uruchomienia miała 1160 m wybiegu. Pokład 408/4, w którym jest zlokalizowana, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi węgla. Mimo trudnych warunków geologiczno-górniczych górnikom udaje się utrzymać wydobycie rzędu 2,5 tys. t węgla na dobę.
– To ze względu na odspajający się ocios i słaby strop. Często powstają obwały. Stosujemy szeroką profilaktykę. Wtłaczane są kleje, wiercone otwory, w których umieszczane są stalowe pręty. Brygady radzą sobie i to całkiem nieźle. Należy ten fakt dostrzec i pochwalić ludzi – dodaje Klaudiusz Miczka.
Swój bieg kończy też ściana x104 w pokładzie 416. Jej nietypowe okonturowanie było podyktowane koniecznością ochrony autostrady przed wpływami eksploatacyjnymi. I na tym froncie robót nie brakowało zaburzeń geologiczno-górniczych. Mimo to ściana dawała ponad 4 tys. t węgla na dobę. Gliwiccy górnicy są już myślami w przyszłym roku. Kopalnia planuje wydobycie dwiema ścianami: x101 w pokładzie 416 oraz n114 w pokładzie 408/4. Wybieg tej pierwszej ściany sięga 1700 m, natomiast wybieg drugiej ściany jest krótszy, niewiele ponad 1100 m.
Ściana x101 w pokładzie 416 ma być trudna w wybieraniu. Przypomnijmy, że sam etap rozcinki dał się załodze mocno we znaki. O ile drążenie chodnika podścianowego i wykonanie przecinki ścianowej poszły w miarę gładko, to już drążenie kolejnego, nadścianowego, nastręczyło brygadom wielu problemów. Aby można było wydrążyć cały chodnik, należało zdrenować zroby wybranej ściany x100. Łącznie odpompowano ok. 130 tys. m sześc. wody. Zadanie realizowane zostało 230-metrowym otworem wydrążonym z chodnika podścianowego.
– W okresie pandemii naprawdę wykonaliśmy ogrom pracy, aż wierzyć się nie chce, że zdołaliśmy doprowadzić do końca wiele zadań, w dodatku przy tak dużej absencji. Dziś mogę już powiedzieć, że pandemia nie wpłynęła aż tak bardzo znacząco na nasze wyniki, jak się nam to wydawało jeszcze latem. Jeśli nie zaskoczy nas jej druga fala, to być może uda się utrzymać założone wyniki. Tego wszyscy sobie w Sośnicy życzymy – deklaruje główny inżynier górniczy. Na przykopalnianych zwałach zmagazynowanych jest obecnie ok. 300 tys. t surowca, który na bieżąco jest sprzedawany.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
X101 w lutym moze nie ruszyc bo posostalo jeszcze do przejechania 400m nadscianowego a warunki geologiczne itp sa tam tragiczne a kombajn moze sie w kazdej chwili rozleciec ...
Dokładnie hahahaha śmiech na sali
Wam związki załatwiły sylwestra!
Po co to wszystko jak i tak Sośnica idzie do zamknięcia