Barbórk@ – w tym roku taka pisownia nazwy święta górników jest jak najbardziej uzasadniona i usprawiedliwiona. Spółki oraz instytucje działające w przemyśle wydobywczym niestety nie mogły zorganizować uroczystości, jakie znamy z poprzednich lat, i do których wszyscy się przyzwyczailiśmy. Sprawcą tej sytuacji jest oczywiście koronawirus. To z jego powodu zadecydowano o symbolicznych obchodach i przeniesieniu wielu uroczystości właśnie do internetu. Przede wszystkim w ten sposób górnicy mogli uczestniczyć w nabożeństwach barbórkowych.
Niektóre z nabożeństw zostały odprawione przed 4 grudnia. Tak było m.in. w przypadku Wyższego Urzędu Górniczego, Polskiej Grupy Górniczej czy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. 26 listopada w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odbyła się msza w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin.
Upamiętnili górników
Natomiast 29 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie odbyła się msza w intencji górników PGG i ich rodzin, a także zmarłych i poległych w kopalniach. Przewodniczył jej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, a uczestniczyli w niej m.in. przewodnicząca rady nadzorczej PGG prof. Barbara Piontek oraz prezes zarządu Tomasz Rogala. Nabożeństwa odbyły się także 4 grudnia w parafiach, na terenie których znajdują się kopalnie Grupy. Ponadto przy kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach-Orłowcu odsłonięto pomnik upamiętniający górników tragicznie zmarłych w kopalni Rydułtowy, która obecnie jest częścią kopalni zespolonej ROW. Składa się on m.in. z wagonika kopalnianego wypełnionego węglem oraz z tablicy pamiątkowej.
Ratownicy górniczy celebrowali 3 grudnia. CSRG tegoroczne obchody postanowiła uczcić mszą św. w intencji ratowników, pracowników Stacji i ich rodzin. Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ku Czci Poległych na Służbie Ratowników Górniczych, który znajduje się przed siedzibą CSRG w Bytomiu.
W samą Barbórkę odbyły się natomiast nabożeństwa w intencji pracowników m.in. Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla Bogdanka, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoksu Kraj, KGHM Polska Miedź, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz PGNiG. Większość z nich była transmitowana za pośrednictwem internetu. Natomiast w niektórych przypadkach odbyły się skromne i ograniczone do minimum symboliczne uroczystości.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.