Zgodnie z ustaleniemi wrześniowego porozumienia w polowie grudnia ma zostać podpisana umowa społeczna ws. transformacji górnictwa. Zdaniem Krzysztofa Stanisławskiego, przewodniczącego MZZ „KADRA” Górnictwo w tym terminie nie uda się jednak tego zrobić.
- W porozumieniu z września ustaliliśmy datę 15 grudnia, ale widać, że nie zostały ustalone wszystkie sprawy, żeby podpisać umowę społeczną. Niemniej jednak powinniśmy się spotkać w tym terminie, żeby wypełnić zapisy tego porozumienia. Liczę, że podczas tego spotkania upewnię się, co do tego, że wszystko, co ustaliliśmy do tej pory jest realizowane. Póki, co mamy dwa problemy i kwestie do rozwiązania – sytuację w kraju oraz ustalenia z Unią Europejską. Jak wiadomo UE musi nasze rozwiązania zaakceptować, ale najpierw my musimy je szczegółowo przygotować i chcieć je potem wdrożyć - mówi Stanisławski.
Jak dodaje związkowiec problemem jest porozumienie nie tylko między górnictwem i energetyką, ale też pomiędzy górnikami z poszczególnych spółek
- Porozumienie musi dotyczyć wszystkich – nie tylko górników ze wszystkich spółek, ale też energetyków. Tutaj pojawiają się problemy. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko to wciąż mamy nierozwiązaną kwestię między górnikami z poszczególnych spółek, a druga kwestia sporna jest na linii górnictwo-energetyka. W pierwszym przypadku problem polega na tym, że podpisaliśmy założenia planu dla całego górnictwa. Umówiliśmy się, że górnictwo będzie funkcjonować do 2049 r., ale tylko kopalnie PGG oraz Węglokoksu zostały umiejscowione na osi czasu. Jednak nie ma tam kopalń z Tauronu Wydobycie oraz Bogdanki. To trzeba z całą pewnością uzupełnić. Natomiast w przypadku energetyki okazuje się, że plany wykorzystania i remontów bloków węglowych są rozbieżne z naszymi ustaleniami. To również trzeba wyjaśnić i bardzo szczegółowo ustalić, żeby za jakiś czas nie okazało się, że jakaś kopalnia ma fedrować do określonego roku, ale nie ma co zrobić z wydobytym węglem, bo energetyka nie ma go gdzie spalić - uważa Stanisławski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedy wywalą EMERYTÓW ?
Górnik nie można się wypisać jeśli nie jest się zapisanym!
To się WYPISZ Z TYCH BIUR TURYSTYCZNYCH
Biura wycieczkowe za bramy to powinien być pierwszy punkt ratowania górnictwa!