„Święta Barbara – górnikom na ratunek” – to gra, która w Barbórkę została udostępniona w Google Play, co oznacza, że mogą ją pobrać użytkownicy smartfonów z systemem Android. Projekt ten realizuje studio Coal Power Games we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W grze wcielimy się w św. Barbarę, która będzie musiała uratować górników uwięzionych pod ziemią. Uratowani będą podążać za swoją patronką. Im większą liczbę górników odnajdzie św. Barbara, tym lepiej, ale też trudniej, bo cały czas trzeba omijać przeszkody. Mechanika rozgrywki opiera się na klasycznej grze w tzw. węża, który był bardzo popularny w telefonach pewnej fińskiej firmy.
„Kierujesz świętą Barbarą, przesuwając palcem w lewo, prawo, w górę i dół musisz zmieścić się w polu gry. Uwięzieni pod ziemią górnicy pojawiają się nieoczekiwanie w różnych miejscach – podążaj za św. Barbarą, tworząc coraz dłuższą grupę górników do uratowania. Tak, jak w tradycyjnej grze, nie ma ona końca. Nawet, jeśli zderzysz się z przeszkodą, możesz dalej ratować górników, choć stanie się to nieco trudniejsze! Poza górnikami, których trzeba uratować, w grze są także bonusy i przeszkody. Przedmioty z górniczego wyposażenia wzbogacą grę. Przeszkodą będzie skarbnik, podziemny demon, który kusi górników ocaleniem, odciągając ich od świętej Barbary” – czytamy na internetowej stronie projektu, który jest wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Studio Coal Power Games tłumaczy także, że za pośrednictwem gry chce budzić świadomości na temat niematerialnego dziedzictwa oraz zwrócić uwagę na świętowanie Barbórki i na rolę tego święta.
„Górny Śląsk to unikalna część Polski charakteryzująca się specyficzną kulturą i dialektem. Zainteresowanie kulturą i niematerialnym dziedzictwem regionu zaowocowało ostatnio różnorodnymi formami wyrazu: kuchnią, biżuterią i dizajnem. Coal Power Games pragnie włączyć się w to nowe opowiadanie o Górnym Śląsku, używając niematerialne dziedzictwo dla wzmocnienia pamięci społecznej i dowartościowania regionu” – tłumaczą twórcy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.