- EUR/PLN wrócił do swojego stałego przedziału wahań i w najbliższym czasie może pozostawać między 4,45 a 4,50 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Dodał, że po przejściowej zwyżce, rentowność 10-letnich SPW powinna wrócić bliżej poziomu 1,25 proc. Po czwartkowym umocnieniu złotego kurs USD/PLN jest blisko sierpniowego minimum na poziomie 3,67.
- Sytuacja na EUR/PLN się ustabilizowała i wróciliśmy do stałego przedziału wahań po krótkiej wizycie na 4,44 na początku tygodnia. Obecnie nie widać impulsów do tego, żeby złoty miał mocniej zyskiwać. Pomimo silnego wzrostu apetytu na ryzyko i lepszych perspektyw dla gospodarek, grudzień nie jest momentem, kiedy inwestorzy zagraniczni chcą inwestować w waluty EM. W średnim terminie złoty powinien być mocniejszy, ale przed przerwą świąteczną raczej niewiele uda mu się uzyskać. W najbliższym czasie spodziewam się konsolidacji EUR/PLN w przedziale 4,45-4,50 - powiedział Konrad Białas.
W trakcie czwartkowych notowań złoty lekko się umacniał i po południu kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 4,475, około grosz niżej niż dzień wcześniej.
Z kolei za dolara płacono około 3,676, czyli najmniej od połowy sierpnia.
RYNEK DŁUGU
We czwartek na krajowym rynku długu skarbowego rentowności krajowych SPW poszły w dół na krótkim końcu krzywej o około 2,5 pb, a na środku i długim końcu wzrosły po około 1 pb.
- Na rynku obligacji mamy presję na wzrost rentowności. Rynek długu jako instrument bezpieczeństwa nie jest już tak potrzebny. W perspektywie większego ożywienia gospodarczego, a w efekcie większej inflacji, te oczekiwania odkładają się na długim końcu krzywej, gdzie papiery 10-letnie zmierzają w stronę 1,30 proc. Spodziewam się, że taki trend jest jednak tylko przejściowy - powiedział Konrad Białas.
- Ze względu na wysoką nadpłynność w sektorze, przy skromnych emisjach na rynku pierwotnym, banki będą wykorzystywały spadki cen obligacji do lokowania nadwyżek, przez co obecny trend nie będzie się utrzymywał, a w perspektywie najbliższych kilku dni możemy zobaczyć powrót w okolice 1,25 proc. - dodał.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,929 proc. (-1.7 pb), a niemieckich -0,549 proc. (-2,8 pb).
czwartek czwartek środa 16.18 9.47 15.57
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.