Bundesnetzagentur (BNetzA), niemiecka federalna agencja ds. sieci, poinformował, że ok. 4,8 GW mocy wytwórczych z elektrowni opalanych węglem kamiennym w Niemczech zostanie zamkniętych 1 stycznia 2021 r.
Jak podał w oświadczeniu BNetzA, średnia premia, jaką operatorzy otrzymają za zamknięcie swoich elektrowni, wynosi 66 259 euro (79 371,66 dolarów) za 1 MW mocy, dodając, że łączna kwota na ten cel to 317 mln euro.
Niemcy zdecydowały się całkowicie zrezygnować z węgla jako źródła energii do 2038 r.
Lista obejmuje elektrownię Moorburg z dwoma blokami koło Hamburga, której operatorem jest szwedzki Vattenfall. Jako jedyna z listy zostanie wyłączona najpóźniej do 1 lipca 2021 r.
Pozostałe zakłady z łącznej liczby 11, to: Steag (Walsum - blok nr 9), RWE (Westfalen i Ibbenbueren), Uniper (Heyden), Suedzucker (Brottewitz i Warburg), Infraserv Hoechst (blok HKW), Stadtwerke Bremen's Kraftwerk Hafen (blok nr 6) oraz Pfeifer & Langen's w Jϋlich.
Komisja Europejska nadal analizuje odrębne systemy rekompensat w sektorze energetycznym węgla brunatnego, które obejmuje jego wydobycie i spalanie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No i co z tego najwięcej wydobywają i spalają węgla brunatnego .