Niedostępna od ponad miesiąca Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach tylko z pozoru wydawać się może obiektem nieczynnym i opuszczonym. W dalszym ciągu prowadzone są w niej przepływy łodziami, z których jednak nie korzysta nikt prócz pracowników obsługujących ten obiekt.
Ostatni turyści przepłynęli łodziami pomiędzy szybem Ewa i szybem Sylwester 31 października. Przez cały październik tarnogórską sztolnię odwiedziło zaledwie 680 osób. Przez cały miesiąc odbyło się 61 przepływów łodziami. To znaczy, że średnio grupa płynąca sztolnią liczyła około jedenastu osób. Z powodu malejącej frekwencji Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, będące właścicielem działek, na których znajdują się szyby Ewa i Sylwester, postanowiło wstrzymać zwiedzanie do odwołania. Podobnie uczyniono w drugim obiekcie należącym do SMZT, czyli w kopalni zabytkowej.
- Tak jak w przypadku kopalni, tak i w sztolni nie odpoczywamy. Są pracownicy, którzy raz, że dozorują obiekt, a dwa wykonują zaplanowane prace na powierzchni. Chodzi o porządkowanie terenu, czyszczenie rynien dachowych z liści, monitoring trasy podziemnej, cykliczne przepływy techniczne, mierzenie poziomu wody, monitorowanie sytuacji na wylocie sztolni - wylicza Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Wszystko to generuje koszty związane m.in. z oświetleniem sztolni na czas prowadzonych tam prac technicznych. Zamknięty został także budynek obsługi ruchu turystycznego przy szybie Sylwester, który udostępniono po zakończonej budowie we wrześniu. Ponieważ wcześniej zdemontowano stojącą obok od lat wiatę przeciwdeszczową, stanowi tu utrudnienie dla osób, które potrzebowałyby się schronić w razie deszczowej czy śnieżnej pogody. Spacerowiczów nie brakuje. Szyby Sylwester i Ewa znajdują się w parku otaczającym Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty, stąd na ścieżkach obok sztolni spotkać można zarówno spacerujących pacjentów, jak i mieszkańców Tarnowskich Gór.
Sztolnia Czarnego Pstrąga udostępniona została w 1957 r. W tym roku na początku lipca dokonano drugiej w jej dziejach wymiany łodzi wożących turystów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.