Figura św. Barbary, patronki górników, która w lipcu br. wyjechała z podziemnych wyrobisk ruchu Piekary kopalni Bobrek-Piekary, doczekała się nowego ołtarza. Stanął on na poziomie 726 w ruchu Bobrek. Uroczystość jego poświęcenia odbyła się 1 grudnia przed południem.
- Niech to miejsce przypomina, że św. Barbara czuwa nad górnikami, ale niech też ostrzega, że należy tak prowadzić swoje życie, aby św. Barbara miała jak najmniej pracy – mówił ks. Dariusz Pietraś, proboszcz, parafii Świętej Rodziny w Bytomiu-Bobrku, który przewodniczył ceremonii poświęcenia.
Figura stanęła w pięknie wykończonej, starej, ponad dziesięciometrowej wnęce po transformatorach. Została ona wyspągowana do połowy. Przed ścianą z wnęką, imitującą ocios węglowy, w której znajduje się figura, ustawiony został murowany ołtarz. Jego blat wykonano z litego węgla. Przy wejściu do kaplicy przedstawionych jest kilka sposób zabudowy chodnika. Ustawiono również tablicę z tekstem modlitwy do św. Barbary. Projekt autorstwa inż. Ireneusza Ira zrealizowali wspólnymi siłami górnicy: Stanisław Seletyn, Janusz Toma i Jarosław Rzepka.
- Ołtarz znalazł swe miejsce niedaleko szybu, w centralnym miejscu, które mijają górnicy w drodze do pracy i z powrotem. Liczę, że będzie chętnie odwiedzane. To jest taka nasza wizytówka, która powstała w podzięce św. Barbarze za opiekę – przyznał Grzegorz Wacławek, prezes spółki Weglokoks Kraj.
W uroczystości poświecenia ołtarza wzięli udział przedstawiciele kierownictwa spółki Weglokoks Kraj, kopalni Bobrek-Piekary, związków zawodowych oraz załogi.
Kult patronki górników w kopalni Bobrek-Piekary ma szczególny charakter. Podziemny ołtarz w ruchu Piekary był miejscem wyjątkowym. Opiekowali się nim pracownicy Oddziału Przewozów. Kroniki po raz pierwszy wspominają o podziemnym ołtarzu blisko trzydzieści lat temu. Figura świętej miała być ustawiona w kapliczce zabudowanej w poziomie 415 m, w pobliżu szybu Sienkiewicz zakładu Andaluzja.
W 1992 r. poświęcił ją ks. Damian Zimoń, były metropolita katowicki. W 2007 r., wraz z likwidacją rejonu Andaluzja, Barbórkę przeniesiono do poziomu 438 w ruchu Piekary. W końcu lutego br. ruch Piekary został wygaszony, a figurę górniczej patronki wywieziono na powierzchnię i przetransportowano do ruchu Borek w Bytomiu, gdzie znaleziono dla niej nowe miejsce na poziomie 726.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
100 m od szybu to dla ciebie Jąderko może odległe miejsce. Uszanuj trud i to, że można tam w ciszy oddać cześć.
Kłamstwem jest że górnicy przechodzą koło sw. Barbary w drodze z i do pracy. Miejsce jest odległe od szybu gdzie nikt tamtędy nie przechodzi.