Pomimo dobrych nastrojów na rynkach finansowych w poniedziałek złoty nie umocnił się wobec euro. W kolejnych dniach EUR/PLN powinien znajdować się w okolicy 4,46 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes główny ekonomista DM TMS Brokers Konrad Białas. Ekonomista dodał także, że możliwy jest niewielki wzrost rentowności krajowych 10-latek w pierwszej części tygodnia.
- W poniedziałek nie obserwujemy większych ruchów na parze EUR/PLN, pomimo dobrych nastrojów na rynkach finansowych, które wynikają z kolejnych pozytywnych informacji o szczepionkach - powiedział Konrad Białas.
W poniedziałek brytyjska firma AstraZeneca poinformowała, że szczepionka na Covid-19 opracowana przez AstraZeneca i University of Oxford jest skuteczna średnio w 70 proc.
- Nie wpływa to jednak na silne umocnienie się złotego względem euro. Za każdym razem, gdy EUR/PLN obniża się do poziomu 4,46, to następuje silne odbicie - wskazał ekonomista.
- W ostatnich dwóch tygodniach EUR/PLN znajdował się w przedziale 4,51-4,46 i spodziewam się, że w kolejnych dniach kurs eurozłotego pozostanie bliżej dolnego poziomu, czyli 4,46. Jeżeli ten poziom ma być przełamany, to powinno to nastąpić we wtorek, ponieważ w kolejnych dniach spodziewam się mniejszej zmienności na rynku walutowym ze względu na czwartkowe Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych - dodał.
W poniedziałek kurs EUR/PLN wynosi 4,4713 i jest niecały grosz wyżej niż w piątkowe popołudnie.
RYNEK DŁUGU
- Dobre nastroje inwestorów związane z informacjami o szczepionkach pozytywnie przekładają się na rynki bazowe, na których rentowności rosną. Wzrost dochodowości obligacji z USA i Niemiec, wpływa na lekkie wzrosty rentowności także krajowych 10-latek. Jednak brak istotnej podaży papierów dłużnych w Polsce, przy ciągłej nadpłynności instytucji finansowych lokujących swoją nadwyżkę na rynku długu, sprawia, że rentowności krajowych SPW nie powinny dużo więcej wzrosnąć - Konrad Białas.
- W pierwszej części tygodnia możliwy jest wzrost rentowności 10-latek do poziomu 1,25-1,27 proc. Jednak na koniec tygodnia spodziewam się rentowności w okolicy ok. 1,22 proc. - dodał.
Bank Gospodarstwa Krajowego na przetargu 25 listopada zaoferuje 10-letnie obligacje serii FPC0630 i po raz pierwszy 20-letnie obligacje serii FPC1140, podaż wyniesie minimum 1 mld zł. Będzie to kolejna emisja na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.