Ruszył blok energetyczny o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Jest jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. Rocznie może spalać nawet ponad 2,5 mln t węgla kamiennego i wytworzyć ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej.
Uruchomiony 13 listopada br. nowy blok to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element krajowego rynku mocy. W porównaniu do istniejących bloków klasy 200 MW jego sprawność ma być wyższa o 33 proc. Policzono, że emisje dwutlenku siarki i tlenku azotu spadną o ponad połowę, a emisja dwutlenku węgla będzie niższa o niemal 30 proc. Blok nie będzie wymagał składowania ubocznych produktów spalania – popiołów, gipsu czy żużlu. Zostaną one wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych.
Energia z nowej inwestycji zaopatrywać będzie ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy.
Oddanie bloku do eksploatacji poprzedziło podpisanie przez Nowe Jaworzno Grupa Tauron i Rafako ugody, która reguluje wzajemne rozliczenia związane z budową bloku. Strony zrzekły się wzajemnych ekwiwalentnych roszczeń, które wystąpiły w trakcie realizacji kontraktu do dnia podpisania ugody. Rafako wykona dla Taurona dodatkowe prace, w tym optymalizujące działanie bloku, których efektem będzie między innymi zmniejszenie minimum technicznego z 40 proc. do 37 proc. Dodatkowo, o pół roku, do 36 miesięcy, zostanie wydłużona gwarancja techniczna na część wysokociśnieniową kotła. Wykonawca udzieli też licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są objęte kontraktem.
– Wywiązujemy się z naszych zobowiązań. Zapewniliśmy zarazem środki finansowe niezbędne do jego prawidłowego rozliczenia do maja 2023 r. Istotne dopełnienie modelu finansowego stanowi porozumienie z instytucjami, które udzieliły gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych. Potwierdziliśmy wiarygodność Rafako jako jednej z wiodących firm budownictwa energetycznego i przemysłowego w Polsce, która profesjonalnie zarządza złożonymi projektami biznesowymi – wyjaśniał Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes Rafako odpowiedzialny za realizację inwestycji. Podkreślił, że końcowy etap budowy prowadzony był w trudnym okresie pandemii.
W następnych miesiącach przeprowadzone zostaną analizy i badania na eksploatowanym bloku, po to, aby wartość emitowanych przez blok do środowiska substancji szkodliwych była możliwie jak najniższa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.