Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji 75. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Autorem projektu jest Adam Kultys. Wydrukowano 120 tys. sztuk znaczka.
Autor projektu, Adam Kultys, przedstawił na znaczku lokomotywę z wagonami towarowymi na torach kolejowych, z prawej strony fragment kopalni na Śląsku oraz Donbas.
Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej materiały ze zbiorów Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.
Tragedia Górnośląska to masowe aresztowania i deportacje do pracy przymusowej na terenie Związku Radzieckiego, przeprowadzone przez organy bezpieczeństwa NKWD i podporządkowanych im funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego Rządu Tymczasowego na terenie Górnego Śląska po zajęciu jego obszaru przez Armię Czerwoną zimą 1945. Wywieziono ponad 30 tys. osób.
Dramat ten rozpoczął się na przełomie lutego i marca 1945 roku i trwał przez trzy miesiące. Spośród wywiezionych prawdopodobnie ponad połowa umarła podczas transportu lub katorżniczej pracy w kopalniach, hutach, kamieniołomach i lasach.
Pierwsze powroty rozpoczęły się pod koniec 1945 r. Ostatni z ocalałych powracali dopiero na początku lat 50.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.