Nowy blok energetyczny w Jaworznie, uruchomiony 13 listopada br., jest jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu do istniejących bloków klasy 200 MW jego sprawność ma być wyższa o 33 proc. Policzono, że emisje dwutlenku siarki i tlenku azotu (SO2 i NOx) spadną o ponad połowę, a emisja dwutlenku węgla będzie niższa o niemal 30 proc.
Porównanie do bloków klasy 120 MW pokazuje jeszcze większą przepaść technologiczną. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku będzie znacząco wyższa. Emisje dwutlenku siarki i tlenków azotu będą niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o ok. 31 proc.
Popioły, gips i żużel, czyli odpady po spalaniu, nie będą wymagały składowania. Zostaną wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. To z pewnością dodatkowy atut środowiskowy tej inwestycji.
Nowy blok energetyczny to również jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane w ostatnich latach przez Tauron, warte ponad 6 mld zł. Rocznie nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla kamiennego i wytworzy około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie.
Przedstawiciele Grupy Rafako podkreślają, że firma przekazuje blok energetyczny w Jaworznie do eksploatacji zgodnie z terminem określonym w kontrakcie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z jakich kopalń będzie dostarczany węgiel? Czy tylko z turonu wydobycie czy z pgg też?