Jak lepiej wykorzystać infrastrukturę badawczą na Śląsku? - taki tytuł miało spotkanie online zorganizowane w ramach projektu INNO-HEIs. Podczas niego przedstawiono wyniki badania dotyczącego poprawy wydajności infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim, przeprowadzonego przez Główny Instytut Górnictwa na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.
Jak mówi Mariusz Kruczek, jeden z autorów badania, jego celem było sporządzenie aktualnej diagnozy regionalnego ekosystemu innowacji w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej, a przede wszystkim określenie, gdzie tkwi główny problem w wykorzystaniu i zarządzaniu tą infrastrukturą.
- Sporządzona została uporządkowana mapa infrastruktury badawczej, odpowiednio przypisana do inteligentnych specjalizacji województwa. Wartość aparatury naukowo-badawczej w województwie śląskim jest wysoka i plasuje się na 6 miejscu w kraju. Infrastruktura B+I najczęściej zlokalizowana jest w jednostkach badawczych, a jej rozwój głównie finansowany jest ze środków publicznych – czytamy komunikacie prasowym.
Wyniki badania wskazują, że prawie 78 proc. stanowią centra badawcze. Zdecydowana większość tej infrastruktury wpisuje się w obszar zielonej gospodarki (wskazało na to ponad 77 proc. respondentów) oraz energetyki (prawie 73 proc.). Świadczą one głównie usługi oznaczane jako wiedza specjalistyczna i usługi badawcze dotyczące produktów.
Kierunki wykorzystania infrastruktury to głównie działalność naukowa i badania własne, na co wskazywało prawie 73 proc. badanych, a jednocześnie prawie 45 proc. wskazuje na zbyt mały stopień wykorzystania danej infrastruktury.
- Jako główne bariery w zarządzaniu infrastrukturą respondenci badania wskazali przede wszystkim kwestie odpłatności za dostęp do infrastruktury (68 proc.) oraz brak specjalistycznej wiedzy w zakresie zarządzania infrastrukturą. Jak zaznaczył Mariusz Kruczek, tu pojawia się pierwsza przesłanka, co do potrzeby przygotowania pewnego bilansu jej optymalnego wykorzystania – czytamy w komunikacie.
Użytkownikami infrastruktury B+I są najczęściej przedsiębiorstwa (91 proc.) oraz uniwersytety i instytuty badawcze (86 proc.). W czasie badania respondenci zwracali uwagę na mało elastyczne podejście do wykorzystania infrastruktury, czasem również na słaby dostęp do informacji o jej możliwościach i obłożeniu (20 proc. wskazań). Brak informacji powoduje, że infrastruktura badawcza bywa nie w pełni wykorzystana.
Ograniczeniem jest też ograniczony dostęp do tych zasobów, wynikający najczęściej z zapisów prawnych, co ogranicza możliwość wykorzystania komercyjnego przez beneficjentów.
Dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy GG-u, informuje, że we wnioskach autorzy badania wskazują przede wszystkim na potrzebę inwentaryzacji regionalnej infrastruktury kluczowej, utworzenie regionalnego funduszu wsparcia B+I, wprowadzenie jednolitych ramowych zasad dostępu do infrastruktury B+I i zmianę zasad korzystania z infrastruktury wytworzonej w ramach projektów oraz sieciowanie współpracy.
Sieciowanie czy wspólne przedsięwzięcia to był również aspekt na który zwracali uwagę uczestnicy spotkania w czasie dyskusji, dotyczącej lepszego wykorzystania infrastruktury. Uczestnicy spotkania zauważyli też, że potencjał Śląska leży przede wszystkim w obszarze badań środowiskowych oraz branży medyczno-technicznej.
Monika Ptak-Kruszelnicka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podsumowała, że wyniki badania pozwolą na lepsze dostosowanie się do nowego okresu programowania i lepsze wykorzystanieśrodków z regionalnego programu operacyjnego.
Projekt INNO-HEIs: Poprawa wydajności infrastruktury Badawczej i Innowacyjnej: od podzielonej do zintegrowanej i zrównoważonej współpracy, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europa. Jego celem jest zwiększenie wkładu uczelni wyższych i ich infrastruktury badawczej w regionalny system innowacji, tworząc przyjazne środowisko do aktywnego zaangażowania przedsiębiorców i przemysłu oraz współpracy między partnerami odpowiadającymi na regionalne wyzwania społeczne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.