Jak lepiej wykorzystać infrastrukturę badawczą na Śląsku? - taki tytuł miało spotkanie online zorganizowane w ramach projektu INNO-HEIs. Podczas niego przedstawiono wyniki badania dotyczącego poprawy wydajności infrastruktury badawczej i innowacyjnej w województwie śląskim, przeprowadzonego przez Główny Instytut Górnictwa na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.
Jak mówi Mariusz Kruczek, jeden z autorów badania, jego celem było sporządzenie aktualnej diagnozy regionalnego ekosystemu innowacji w obszarze infrastruktury badawczej i innowacyjnej, a przede wszystkim określenie, gdzie tkwi główny problem w wykorzystaniu i zarządzaniu tą infrastrukturą.
- Sporządzona została uporządkowana mapa infrastruktury badawczej, odpowiednio przypisana do inteligentnych specjalizacji województwa. Wartość aparatury naukowo-badawczej w województwie śląskim jest wysoka i plasuje się na 6 miejscu w kraju. Infrastruktura B+I najczęściej zlokalizowana jest w jednostkach badawczych, a jej rozwój głównie finansowany jest ze środków publicznych – czytamy komunikacie prasowym.
Wyniki badania wskazują, że prawie 78 proc. stanowią centra badawcze. Zdecydowana większość tej infrastruktury wpisuje się w obszar zielonej gospodarki (wskazało na to ponad 77 proc. respondentów) oraz energetyki (prawie 73 proc.). Świadczą one głównie usługi oznaczane jako wiedza specjalistyczna i usługi badawcze dotyczące produktów.
Kierunki wykorzystania infrastruktury to głównie działalność naukowa i badania własne, na co wskazywało prawie 73 proc. badanych, a jednocześnie prawie 45 proc. wskazuje na zbyt mały stopień wykorzystania danej infrastruktury.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.