Firma Anglo American likwiduje 100 miejsc pracy w swojej kopalni węgla kamiennego Grosvenor, znajdującej się w środkowej części australijskiego stanu Queensland w miejscowości Moranbah.
Jak już podawaliśmy na naszym portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, w kopalni Grosvenor w maju br. w jedynej ścianie wydobywczej nastąpiła eksplozja metanu raniąc pięciu górników. Poza tą ścianą w kopalni pracowały 4 kombajny chodnikowe, rozcinające pokład pod przyszłe ścian.
Kopalnia planuje zwolnienie górników zatrudnionych jako kontraktorzy w firmie One Key Resources. Wszyscy pracowali jako wykonawcy zewnętrzni, za to nadzór górniczy i pracownicy techniczni są pracownikami kopalni.
Wybuch w kopalni spowodował wstrzymanie wszelkich prac związanych z wydobyciem i drążeniem wyrobisk. Obecnie kopalnia prowadzi przegląd stanu zatrudnienia i przygotowuje się do bezpiecznego wznowienia wydobycia w drugiej połowie 2021 r.
Ściana wydobywcza została otamowana wraz z używanej w niej sprzętem. W dalszym ciągu z powierzchni wierci się otwory w rejony ściany i wtłacza się nimi zaprawę cementowa dla lepszego uszczelnienia zrobów i samej ściany.
Anglo American dopiero po ponad pięciu miesiącach od zaprzestania produkcji w kopalni - jak przekonują jej przedstawiciele - podjęła decyzje o zwolnieniu 100 górników z firmy zewnętrznej po to, aby mogła utrzymać pozostałych pracowników - ok. 650 osób i pomyślnie powrócić produkcję w przyszłym roku.
One Key Resources zwrócił się do swoich pracowników pracujących kopalni Grosvenor o zainteresowaniem się dobrowolnymi zwolnieniami.
Szef górniczych związków zawodowych CFMEU Stephen Smith powiedział, że uprawnienia do otrzymania jakichkolwiek świadczeń dla zwalnianych pracowników są niewiadome, ponieważ nie zostali oni zatrudnieni na stałe. Część z nich pracowała w kopalni od 5 lub 6 lat, ale byli zatrudnieni jako kontraktorzy i teraz są w sytuacji, że bez swojej winy utracą prace bez żadnych świadczeń.
Przedstawiciel kopalni zapowiedział, że będą brane pod uwagę możliwości zatrudnienia niektórych zwalnianych górników do innej pracy w zakładzie.
Dlaczego tak długo będą prowadzone prace przy przywracaniu w Grosvenor wydobycia? Głównym powodem jest fakt, że ściana wydobywcza została otamowana wraz ze sprzętem i dlatego teraz kopalnia musi nabyć komplet obudowy zmechanizowanej oraz cały sprzęt pozostawiony w ścianie i w otamowanym rejonie. Zostanie on zakupiony w Chinach a na jego sprowadzenie potrzebny będzie czas.
Konieczny jest też czas na przygotowanie przecinki ścianowej i zabudowanie zamówionego sprzętu. Na dodatek miejscowy urząd górniczy nie wydał jeszcze kopalni pozwolenia na przystąpienie do jakichkolwiek robót w podziemiach kopalni związanych z wydobyciem do czasu zakończenia pełnej izolacji rejonu feralnej ściany. Nadal bowiem trwają dochodzenie i przesłuchania świadków wybuchu metanu.
Koncern Anglo American i jego kopalnia Grosvenor mają nie tylko duże problemy związane z metanem, bo na horyzoncie pojawiły się problemy ze zbytem wydobytego węgla, gdyż Chiny zapowiedziały ograniczenia zakupu tego surowca z Australii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.