Prezydent RP Andrzej Duda objął patronatem Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego –Śląski Ślad w 100-leciu Niepodległej RP. Uroczystości, związane z kampanią promującą 40-lecie, które odbędą się 11 listopada, organizuje Fundacja JSW.
Spółka podaje, że kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda przychylił się do prośby władz JSW oraz Fundacji JSW i objął nad obchodami 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego Patronat Narodowy.
Patronat ten ustanowiony został nad projektami, które wpisują się w obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości i służą godnemu upamiętnieniu oraz upowszechnieniu patriotycznych postaw, dokonań i aspiracji Polaków.
– Organizatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów życzymy udanego ich przebiegu – przekazała Kancelaria Prezydenta RP.
W komunikacie czytamy, że tegoroczne Święto Niepodległości to doskonała okazja, by upamiętnić wszystkich bezimiennych bohaterów Sierpnia 80.
- W tym roku przypadła bowiem 40. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, a to właśnie górnicy jastrzębskich kopalń walnie przyczynili się do historycznej zmiany. Ich bezkompromisowa postawa pozwoliła na marsz ku wolnej i niepodległej Ojczyźnie. By przypomnieć rolę górników na tej drodze, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Fundacja JSW organizują wyjątkowe obchody Święta Niepodległości. Przygotowano bogaty program uroczystości, który nawet w czasach pandemii daje możliwość oddania hołdu górnikom oraz wspólnego świętowania Niepodległości i Wolności - informuje JSW.
Projekt Obchody 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego – Śląski ślad w 100-leciu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej będzie miał kulminację 11 listopada br.
Tego dnia o godz. 11 w kościele pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się msza święta za Ojczyznę, a o godz. 16 widowisko teatralno-muzyczne Heroizm Witolda Pileckiego (bez udziału publiczności), które będzie transmitowane on-line na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.
Na godz. 19 zaplanowano oryginalny ambient świetlny na 40 budynkach Jastrzębia-Zdroju oraz miast i gmin, z którymi współpracuje JSW. O godz. 20 zachęcamy do zapalenia w oknach świeczek jako symbolu pamięci o bezimiennych bohaterach. Świeczki można też zapalić symbolicznie na stronie www.PorozumienieJastrzebskie.pl.
W związku ze świętem przygotowano też szereg wydarzeń, m.in. wystawę historycznych zdjęć w Ruchu Zofiówka (była KWK Manifest Lipcowy) dotyczącą postaci ks. prałata Bernarda Czerneckiego, kapelana śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Fundacja JSW organizuje również zbiórkę pamiątek, zdjęć i gazet z tamtego okresu, by przygotować tzw. kapsułę czasu.
W promocji 40-lecia Porozumienia Jastrzębskiego wykorzystano również media społecznościowe, wciągając do aktywnego świętowania szkoły, przedszkola, parafie, kluby sportowe, OSP, gminy i miasta.
Jedną z internetowych akcji jest challenge40. Twórcy pokazują w formie filmów, zdjęć i prezentacji, w jaki sposób spędzają wolny weekend z rodziną oraz w motyw „40” upamiętniając 40-lecie Porozumienia.
Na terenie gmin górniczych można też od kilku dni znaleźć okolicznościowe ramki instagramowe do zamieszczania na profilach z dopiskiem #PorozumienieJastrzebskie #Pamietamy #ŚwiętujmyRazem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.