ArcelorMittal podpisał z organizacjami związkowymi działającymi w krakowskim oddziale spółki porozumienie dotyczące rozwiązań dla pracowników dotkniętych trwałym zamknięciem części surowcowej - poinformowały w poniedziałek, 9 listopada, służby prasowe hutniczego koncernu. Przypomnijmy, że równo miesiąc temu ArcelorMittal ogłosił, że zamierza na stałe zamknąć część surowcową krakowskiej huty.
Z grupy 1200 pracowników części surowcowej w Krakowie do tej pory ok. 550 osób znalazło zatrudnienie w innych zakładach spółki, przeszło na emeryturę lub wybrało karierę poza firmą. Potrzebne były zatem rozwiązania dla 650 osób.
- Jako jeden z największych pracodawców w Krakowie zawsze czuliśmy się odpowiedzialni za naszą załogę. Tak jest i teraz. Naszym celem od początku było zapewnienie jak największej liczby miejsc pracy pracownikom wielkiego pieca i stalowni – powiedział prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland Sanjay Samaddar.
– Dziękujemy stronie społecznej za otwartość i dialog, dzięki któremu udało nam się dojść do kompromisu w stosunkowo krótkim czasie – dodał prezes.
Uzgodnione rozwiązania zakładają, że cześć pracowników, którzy świadczą pracę poza wielkim piecem i stalownią będą kontynuować swoje obecne zadania. Natomiast niektórzy pozostaną przy części stalowej i zajmą się pracami, które krakowski oddział wykonuje na rzecz Dąbrowy Górniczej. Ponadto jest grupa pracowników, która niebawem przejdzie na emeryturę i takich, którzy niebawem nabędą uprawnienia emerytalne. Dla nich zostały uzgodnione pakiety odejść. Będą z nich mogli skorzystać również pracownicy innych zakładów w krakowskiej hucie (walcownie, koksownia), którym do emerytury pozostało 12 miesięcy. Dla dużej części pracowników wielkiego pieca i stalowni spółka zidentyfikowała dodatkowe miejsca pracy w zakładach ArcelorMittal Poland oraz spółkach zależnych w Krakowie.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że preferowanym przez naszych pracowników miejscem pracy jest Kraków, ale prowadzimy także rekrutacje w naszych zakładach w województwie śląskim i tam również będziemy im proponowali zatrudnienie. W przypadku rekrutacji w Krakowie pracownicy dojeżdżający do naszych zakładów w województwie śląskim będą mieli w nich pierwszeństwo – wyjaśnia prezes Sanjay Samaddar.
- Wiemy, że czas potrzebny na dojazd oznacza dłuższy pobyt poza domem, dlatego tym pracownikom będziemy wypłacali dodatkową kwotę za ten wysiłek, a także zapewnimy transport – podkreśla.
Pracownikom obejmującym nowe stanowiska w innym zakładzie lub w spółce zależnej niezależnie od lokalizacji, ArcelorMittal Poland gwarantuje utrzymanie płacy zasadniczej na niezmienionym poziomie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.