Komisja Europejska dobrze ocenia stan polskich finansów publicznych. W swoich prognozach jest nawet bardziej optymistyczna, niż sam polski rząd. Spadek PKB naszego kraju będzie średnio dwa razy niższy i relatywnie łagodny na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Sytuację unijnej gospodarki w okresie pandemii koronawirusa komentuje europoseł Izabela Kloc.
Finansowe statystyki są najbardziej zatrważającym dowodem na to, jak ogromnych spustoszeń dokonał koronawirus w gospodarce. Jeszcze w ubiegłym roku wzrost PKB na poziomie 1 proc. zostałby uznany za sygnał ostrzegawczy, że kraj rozwija się za wolno. Dziś jest to próg nieosiągalny. Wszystkie kraje Unii Europejskiej są na większym lub mniejszym minusie. W bieżącym, kryzysowym roku najlepiej radzi sobie Litwa, gdzie spadek PKB ma wynieść – 2,2 proc. Zbliżone szacunki dotyczą Irlandii (-2,3 proc.) oraz Szwecji (- 3,4 proc.).
Pierwszą czwórkę zamyka Polska z prognozą -3,6 proc.
W pozostałych 23 krajach UE sytuacja wygląda znacznie gorzej. Największe spadki dotkną Hiszpanii (-12,4 proc.), Włoch (-9,9 proc.), Chorwacji (-9,6 proc.), Francji ( -9,4 proc.), Portugalii (-9,3 proc.) i Grecji (-9,0 proc.). Dla całej Unii Europejskiej średni spadek PKB wyniesie – 7,4 proc., a w strefie euro będzie jeszcze wyższy (-7,8 proc.).
Szczepionka na COVID-19 jest dziś najbardziej oczekiwanym i pożądanym wynalazkiem na świecie, bo inaczej nie powstrzymamy kolejnych fal pandemii.
Wszyscy żyjemy nadzieją, że sprawdzą się zapowiedzi o dostępności leku już na początku przyszłego roku. Jest o tym przekonana Komisja Europejska, ponieważ prognoza gospodarcza na dwa najbliższe lata zawiera więcej optymistycznych danych. Szacunki Brukseli opierają się, m.in. na sposobie w jaki rządy reagują na drugą falę pandemii. W każdym kraju wprowadzanych jest wiele ograniczeń, które będą miały wpływ na stan finansów publicznych i poziomy PKB. Mimo tego Komisja Europejska już w przyszłym roku spodziewa się wzrostów, choć będą one niższe, niż prognozowano kilka miesięcy temu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.