Na terenach wchodzących obecnie w skład Słowińskiego Parku Narodowego prowadzona była w przeszłości eksploatacja odkrywkowa torfu. Ślady po tej działalności widoczne są do dzisiaj. Kilka lat temu podjęto starania, aby doprowadzić do renaturalizacji terenów po dawnym górnictwie.
Ich efektem ma być odtworzenie torfowisk, które będą mogły pełnić funkcję akumulacji dwutlenku węgla z atmosfery. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego realizowany jest program "Ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez renaturalizację torfowisk na Nizinie Wschodnio- i Środkowoeuropejskiej". W 2020 r. na torfowiskach objętych tym programem prowadzone były działania polegające na usuwaniu z nich drzew z gatunków lekkonasiennych, takich jak brzoza czy topola.
Na tym nie kończą się zamierzone działania.
- Planowane prace projektowe w ramach oddzielnego zadania pod nazwą "Ochrona torfowisk w Słowińskim Parku Narodowym przez przebudowę lub likwidację rowów melioracyjnych i bruzd terenowych w celu ograniczenia odpływu wody" uzyskały właśnie pozwolenie wodno-prawne, konieczne do uzyskania ostatecznych pozwoleń i wykonania prac w terenie - informuje Marek Sobocki, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.
Zgodnie z treścią porozumienia pomiędzy SPN a Stowarzyszeniem Klub Przyrodników zakończenie przedsięwzięcia planowane jest na 30 czerwca 2021 r.
Obszar objęty działaniami renaturalizacyjnymi znajduje się poza szlakami turystycznymi. Po zakończeniu prac i utrwaleniu ich efektów w terenie, dyrekcja SPN planuje wytyczyć tam ścieżkę przyrodniczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.