Kopalnia odkrywkowa serpentynitu w Nasławicach koło Sobótki na Dolnym Śląsku ma zostać rozbudowana. Trwa obecnie procedura zmierzająca do pogłębienia wyrobiska o około trzydzieści metrów.
Złoże Nasławice znajduje się na Nizinie Śląskiej we wsi Nasławice w gminie Sobótka, na wschód od Masywu Ślęży. Jest ono jednym z kilkunastu udokumentowanych złóż zserpentynizowanych skał ultrazasadowych na Przedgórzu Sudeckim i jednym z dwóch eksploatowanych, obok złoża magnezytu w Braszowicach. W rejonie Nasławic dominują zbudowane z antygorytu serpentynity właściwe, lecz spotkać tu można także w niewielkich ilościach m.in. oliwiny, hornblendy czy nawet chromit i apatyt.
Właścicielem kopalni w Nasławicach jest KOSD Wrocław Sp. z o.o. sp. k. Firma złożyła wniosek o umożliwienie kontynuacji eksploatacji serpentynitu antygorytowego poprzez pogłębienie granic pionowych złoża od poziomu +110 m n.p.m. do poziomu +80 m n.p.m. Obecnie sprawa jest w toku na etapie opiniowania przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu.
Serpentynit antygorytowy z Nasławic zaliczany jest do rzadkich w skali kraju złóż, występujących jedynie na Dolnym Śląsku. Produkuje się z niego kruszywa o dosyć dobrej jakości i dużej wytrzymałości na miażdżenie. Były one wykorzystywane m. n. przy budowie w latach 2015-2017 drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłami Korzeńsko i Wrocław Północ, a także do budowy autostrady A4 czy nowego stadionu we Wrocławiu.
Z nasławickiego serpentynitu wytwarza się też grys do produkcji papy bitumicznej. Korzystają z niego także lokalni producenci, np. Spółdzielnia Pracy w Jordanowie Śląskim z nasławickiego serpentynitu zielonego wytwarza płyty posadzkowe, parapety, schody, cokoły czy meble ogrodowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.