- W związku z decyzją rządu o zamknięciu cmentarzy od 31 października do 2 listopada br., organizator komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odwołał uruchomienie przygotowanych na Wszystkich Świętych 15 specjalnych cmentarnych linii autobusowych.
Jak poinformował rzecznik Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) Michał Wawrzaszek, pomimo decyzji rządu nie ulegają zmianie wszystkie pozostałe zmiany wprowadzane przed i na 1 listopada.
Pierwsze zmiany były wdrażane już od wtorku - wówczas na wybranych kursach dwóch tyskich linii przebiegających obok cmentarzy wprowadzony został tzw. tabor wielkopojemny. W piątek zmieniono pojemność pojazdów trzech kolejnych tyskich linii przycmentarnych.
W sobotę specjalne rozkłady (na Wszystkich Świętych) wprowadzone zostaną na czterech liniach tramwajowych w Zagłębiu Dąbrowskim. Zmieniony (inny, niż w soboty i niedziele) rozkład zostanie wprowadzony na ok. 50 liniach autobusowych w GZM, a zmieniony rozkład wraz ze zmianą taboru na większy - na 35 kolejnych (inne zmiany będą dotyczyły jeszcze kilkunastu linii autobusowych); linie trolejbusowe w Tychach będą kursowały, jak w soboty.
W poniedziałek Zarząd Transportu Metropolitalnego informował też, że 1 listopada na wszystkich kursach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych będą obowiązywały przejazdy bezpłatne.
ZTM przypomina, że ze względów epidemicznych w pojazdach komunikacji miejskiej od 17 października br. obowiązuje zaostrzony limit liczby przewożonych jednocześnie pasażerów. Z przejazdów może korzystać ich tylu, ile wynosi 30 proc. wszystkich dostępnych w pojeździe miejsc - siedzących i stojących.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.
Jak podano podczas ostatniej, październikowej sesji Zgromadzenia GZM, w tym roku, w związku ze zmniejszeniem frekwencji w efekcie pandemii koronawirusa, w ciągu dziewięciu miesięcy br. dochody ZTM z biletów były niższe od planowanych o ponad 62,7 mln zł (czyli o 38,7 proc.).
Przed ponownym zaostrzeniem ograniczeń w październiku br. z miesiąca na miesiąc ubytek przychodów w stosunku do planu zmniejszał się - we wrześniu było to 20 proc. mniej, wobec aż 84 proc. w kwietniu, 74,4 proc. w maju oraz ok. 35-40 proc. w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.