Położona pomiędzy Legnicą a Jaworem kopalnia bazaltu w Męcince czeka na pozytywna decyzję umożliwiającą dalszy rozwój. Jak podaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu, wniosek zatytułowany Kontynuacja eksploatacji złoża bazaltu Jawor-Męcinka metodą odkrywkową z użyciem materiałów wybuchowych w granicach projektowanego obszaru górniczego Jawor-Męcinka II na terenie kopalni bazaltu Męcinka jest obecnie w toku rozpatrywania. Obecnie trwa postępowaniach w przedmiocie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia.
Męcinka to wieś w powiecie jaworskim u podnóża Pogórza Kaczawskiego. Tamtejsza kopalnia odkrywkowa działa od wielu lat. Położona jest w pobliżu Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, w odległości około 6 km od centrum Jawora i 8 km od zjazdu z drogi ekspresowej S-3. Od 2015 r. właścicielem zakładu są Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy. Wcześniej właścicielem kopalni była spółka Śląskie Kruszywa Naturalne z Krapkowic.
Położone na północ od wsi Męcinka złoże bazaltu Jawor-Męcinka udokumentowane zostało w kategorii C1 i C2. Obejmujące fragment pokrywy lawowej złoże zajmuje około 96 hektarów, natomiast obszar górniczy Jawor-Męcinka I ma powierzchnię 100,3 ha. Koncesja wydobywcza obowiązuje do końca stycznia 2029 r. Wydobywane tam bazalty znajdują zastosowanie w produkcji kruszywa używanego jako nawierzchnie dróg i linii kolejowych. Złoże o miąższości od 4,7 do ponad 100 m uznane zostało za konfliktowe, ze względu na położenie w otulinie Parku Krajobrazowego Chełmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.