Wielu z nas poszukuje pewnego sposobu, dzięki któremu można zabezpieczyć swoje oszczędności, a na przestrzeni lat nawet je powiększyć. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest przelewanie środków w ramach funduszy inwestycyjnych.
By jednak nie stracić na inwestowaniu, należy kierować się pewnymi zasadami i przede wszystkim rozumieć mechanizmy rządzące tego typu instrumentami finansowymi. Oto krótki poradnik, jak we właściwy sposób podejść do tego zagadnienia.
Czym są fundusze inwestycyjne?
To jedna z form wspólnego inwestowania, która polega na zbiorowym lokowaniu środków pieniężnych przekazanych przez uczestników danego funduszu. Przez osoby mogące korzystać z takich rozwiązań można rozumieć osoby fizyczne, jak i prawne, jednostki samorządu lokalnego, związki wyznaniowe, a także podmioty oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej.
Jakie fundusze wyróżniamy?
Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych, które różnią się wieloma aspektami. Można podzielić je na fundusze otwarte oraz zamknięte, a w niektórych krajach także mieszane. Kolejnymi kryteriami podziału funduszy są m.in. cel inwestycyjny (fundusz agresywnego wzrostu, akcji małych spółek, wzrostu kapitałowego, obligacji, rynku pieniężnego, branżowe itd.); obszaru inwestycyjnego, opłaty wstępnej, zasad wynagradzania za zarządzanie funduszem, kryterium dystrybucji zysków i dochodów i wiele innych.
Jak prawidłowo wybrać? Porady
Widzimy więc, jak złożony jest ten rynek i wybór odpowiedniego funduszu jest dość skomplikowany. Wszystko zależy od wymagań i stopnia, w jakim chcemy zaryzykować. Ciekawe rozwiązania oferuje na przykład NN Investment Partners TFI, który zapewnia dostęp do ponad 30 funduszy, w tym funduszy akcji, obligacji, funduszy krótkoterminowych dłużnych, jak i mieszanych. Szeroki wybór sprawia, że każdy inwestor znajdzie produkty optymalne dla siebie. Unikalnym rozwiązaniem oferowanym przez wspomniany podmiot jest tzw. fundusz cyklu życia, gdzie w pierwszej kolejności uwaga jest skupiona na zwiększeniu kapitału, a następnie na zapewnieniu jak największego bezpieczeństwa inwestycji. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne.
3 zasady inwestowania od ekspertów
W pierwszej kolejności należy określić cel, jaki chcemy osiągnąć, i jak wielkie ryzyko możemy podjąć. Mowa przede wszystkim o kwocie, którą zamierzamy zainwestować w dany instrument, a także puli, którą w razie komplikacji jesteśmy w stanie nawet bezboleśnie stracić. Po drugie, przy inwestowaniu w fundusze należy ograniczyć emocje, które najczęściej zaburzają nasze postrzeganie niektórych spraw, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Jeszcze jedną z takich podstawowych zasad jest ta, aby ciągle się uczyć, nabywać wiedzę na temat instrumentów, z których chcemy skorzystać, a także - w miarę możliwości - dywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Nie ma bowiem nic gorszego niż postawienie całej puli na jeden produkt. Oczywiście to tylko bardzo podstawowe reguły, ale kolejne warto nabywać wraz z doświadczeniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.