Korzystanie z autostrad i przewóz towaru drogami międzynarodowymi wiąże się z koniecznością dokonania opłaty za przejazd. Do 2008 r. obowiązywała opłata drogowa – eurowinieta. Została ona zastąpiona systemem VirtualVignette, jednak w dalszym ciągu funkcjonuje pod potoczną nazwą – eurowinieta.
Czym jest eurowinieta i kto musi ją posiadać?
Zgodnie z dyrektywą 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego opłaty za użytkowanie dróg dotyczą samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t, z wyjątkiem autobusów. Ma to na celu odzyskanie kosztów środowiskowych, a także budowy i utrzymania dróg. Eurowinietę od przewoźników pobiera większość państw UE. Belgia i Niemcy korzystają z własnych systemów poboru opłat. Wjazd do państwa, w którym obowiązuje system VirtualVignette, wiąże się z koniecznością wcześniejszego wniesienia opłaty. Obowiązek zakupu eurowiniety spoczywa na przedsiębiorcy. Za jej brak grozi mandat wynoszący nawet kilkaset euro. Dlatego jeszcze przed wyjazdem samochodu ciężarowego za granicę należy wykupić eurowinietę na określony okres. Eurowinieta wystawiana jest na konkretny pojazd. Można ją zakupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc, a nawet na cały rok.
Jak nabyć eurowinietę?
Eurowinieta – czym jest i jak powinno się z niej korzystać? Po wniesieniu opłaty kierowca nie dostaje żadnego dokumentu czy naklejki na szybę, która potwierdziłaby zakup. Otrzymuje tylko pokwitowanie wpłaty. Dane ciężarówki zostają natomiast wprowadzone do elektronicznego systemu i przy jego pomocy w każdej chwili pojazd taki może zostać zidentyfikowany przez organ kontrolujący. Zakup eurowiniety zajmuje tylko parę chwil. Można dokonać go na stacjach benzynowych, w punktach obsługi AGES, czyli operatora eurowiniety, w punktach odprawy granicznej lub przez internet na stronie systemu. Płatność można zrealizować przy pomocy karty kredytowej, flotowej lub paliwowej. Cena uzależniona jest od okresu, na jaki zostaje wykupiona eurowinieta, poziomu emisji spalin oraz liczby osi pojazdu. Dlatego przy zakupie należy podać takie dane, jak:
- kraj rejestracji pojazdu,
- numer rejestracyjny,
- liczba osi,
- klasa emisji zanieczyszczeń,
- zakres obowiązywania.
Eurowinieta jest aktywna od momentu zakupu.
Eurowinieta wystawiana jest na konkretny pojazd. Można ją zakupić na jeden dzień, tydzień, miesiąc, a nawet na cały rok. Zdj. Adobe Stock
Eurowinieta w praktyce
Kierowca, który posiada wykupioną eurowinietę, jest zwolniony z posiadania dodatkowych dowodów wniesienia opłaty. Przejeżdżając przez kilka państw, w których obowiązuje system VirtualVignette, nie musi dokonywać dodatkowych opłat, gdyż eurowinieta ważna jest w każdym z nich. Wystarczy mu więc tylko jedna eurowinieta. W przypadku, kiedy przejeżdża dodatkowo na przykład przez Niemcy, musi dodatkowo zapłacić myto za przejazd przez ten kraj na podstawie długości pokonanej trasy. Należy też pamiętać o tym, że eurowinieta dotyczy wyłącznie pojazdu, na który została zakupiona. Nie można więc zastąpić go innym.
Eurowinieta to obowiązkowa opłata za korzystanie z dróg międzynarodowych. Jej zakup jest prosty i nie wymaga skomplikowanych działań ani oczekiwania. Za jej brak kierowca zapłaci wysoki mandat, dlatego przed wyjazdem za granicę nie wolno o niej zapominać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.