Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu jest skuteczniejsze niż w biurze - uważa prawie 51 proc. uczestników badania "Efektywność pracy zdalnej". Jednocześnie 45 proc. przyznaje, że pracując zdalnie, poświęca na obowiązki więcej czasu niż w siedzibie firmy.
Jak wskazują autorzy badania przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów, co drugi respondent przyznaje, że w związku z pracą zdalną brakuje mu bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, wspólnych rozmów, spotkań na korytarzu czy w firmowej stołówce. 39 proc. czuje "wyraźną potrzebę regularnych spotkań i zebrań" czy to za pomocą internetu czy stacjonarnie.
50,8 proc. badanych ocenia, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domu jest bardziej efektywne niż w biurze. 56 proc. uważa, że dzięki temu jest lepiej zorganizowana. Jednocześnie 45 proc. przyznaje, że wykonując home office, poświęca na pracę więcej czasu niż w siedzibie firmy.
- Z jednej strony pracownicy oszczędzają czas na dojazdach do firmy, bo nie stoją w korkach, z drugiej - czas poświęcony kiedyś na dojazdy, oddają pracodawcy, ponieważ praktycznie nie wychodzą z biura, a kiedy zegar wybija koniec ich pracy, chcą jeszcze odpowiedzieć na e-maila, wysłać raport, dokończyć jakieś sprawozdanie - komentuje wyniki badania ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik.
Według badania 66 proc. pracowników nie zgadza się z tezą, że aby skutecznie wykonywać swoją pracę, potrzebny jest bezpośredni nadzór kierownictwa; 54 proc. zaprzecza, że kontakt zdalny utrudnia prawidłowe wykonywanie zadań. Z kolei zdaniem 72 proc. badanych praca zdalna daje więcej elastyczności oraz pomaga lepiej zorganizować obowiązki służbowe i połączyć je z domowymi zadaniami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Praca zdalna dotyczy tylko specyficznej grupy pracowników. Nie da się wyłącznie zdalnie zaorać pola, zmielić mąki, upiec chleba, ugotować żarcia, dowieźć go do klienta, wyprodukować prądu, wydobyć węgla, robić zastrzyków, szyć ubrań, udzielać pomocy podczas wypadków, usuwać awarii na sieciach przeróżnych mediów i wielu innych podstawowych rzeczy potrzebnych do przetrwania, do życia. Fajne by było, gdyby ktoś policzył, jaki procent osób może pozwolić sobie na pracę zdalną. Są to według mnie pracownicy korporacyjni, może Ci od instytucji bankowych, jakiś statystyk, maili na nie wiadomo jaki temat. Co to za praca? Ciekawe ilu jest takich pracowników? Pozdrowienia dla tych wszystkich, którzy aby coś zarobić muszą coś wytworzyć fizycznie. (waw)