Unijny komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała w czwartek, 22 października, kraje członkowskie UE do zaprzestania dotowania paliw kopalnych, które podważają politykę wspólnoty w walce ze zmianami klimatycznymi.
- Europejski Zielony Ład jest jasny: dotacje do paliw kopalnych muszą się skończyć. Pozostają główną przeszkodą w transformacji energetycznej i klimatycznej, ale także w funkcjonującym rynku wewnętrznym - powiedziała na forum PE komisarz ds. energii Kadri Simson, odnosząc się do planu UE osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.
Według raportu Komisji opublikowanego w tym miesiącu, kraje UE wydały w 2018 r. 159 mld euro (188 mld dolarów) na dotacje energetyczne. Prawie jedna trzecia tego przypadła na paliwa kopalne.
Dotacje do paliw kopalnych w 27 krajach UE wzrosły o 6 proc. w latach 2015-2018, choć niektóre, w tym Austria, Dania, Estonia i Węgry, nie uwzględniły tej tendencji.
Ulgi obejmują wsparcie rządów i organów publicznych dla węgla, gazu i ropy w formie dotacji, pożyczek, zachęt podatkowych lub wsparcia cenowego.
Osiągnięcie europejskich celów klimatycznych będzie wymagało gwałtownego spadku zużycia paliw kopalnych i ogromnych inwestycji w energię niskoemisyjną.
Komisja ostrzegła, że wydatki Europy na badania nad czystą energią zmniejszyły się w ostatnich latach.
Jednak polityka klimatyczna UE nie przewiduje natychmiastowego wycofania paliw kopalnych. Niektóre kraje planują przejście z węgla na mniej zanieczyszczający gaz lub wykorzystanie technologii gazu i wychwytywania CO2 do produkcji wodoru.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Krety wiecie co wam powiem .Buuhahaha. Pisać na te kursy strzyżenia psów póki są miejsca.